Yazı Detayı
11 Kasım 2018 - Pazar 10:30 Bu yazı 444 kez okundu
 
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Yerel yönetimlere aday adayı olanlar için süre 5 Kasım tarihi itibariyle başladı. Yerel seçimlere 5 aydan az bir süre kaldı. siyasi parti kulisleri ısınmaya başladı. Muhtarlık, belediye meclis üyeliği, İl genel meclis üyeliği, belediye başkan adaylığı için hazırlananlar var. Muhtarlıklarda da sıkı yarış olacağa benziyor.

Artık fiilen yerel yönetimler için başkan, İl Genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri için aday belirleme süreci başladı. İnşallah yanlış isimler aday gösterilmez. Batman’da yerel seçimlerin Ak Parti ve HDP arasında geçeceği herkes tarafından biliniyor. Öncelikle Batman halkının talebi bütün partilerde memlekete hizmet edebilecek kişiler aday gösterilsin. En doğrusu seçimde yarışacak partiler adaylarını seçerken Batman halkından sorularak adaylar gösterilsin.

Adaylık önceliği Batman’lılara verilsin. Batman’ı ve Batman’lıları başkaları yönetmesinler. Özelikle HDP’de şimdiden Batman’lı olmayanların isimleri ön plana çıkıyor. Batman’lı olup başka ilde aday gösterildiğini duyan oldu mu? O zaman neden Diyarbakır’lısı veya Mardin’lisi Batman’da aday gösterilsin.

Ak Parti de ise halen net bir şekilde aday adayı olmak isteyenler bile kendilerini açıklamış değildirler. Nedeni kazanmama korkusu mu? Yoksa aday adayı olsam da beni aday göstermezler endişesi mi? Anlamış değilim. Ak Parti Batman Belediye Başkanlığını kazanabilecek güçte olan veya kazanmasa da  HDP’yi zorlayacak ve kafa kafaya gidecek bir aday göstermelidir. Aday adayı olmaları beklenen kişilerin hiçbir tanesi ben Batman Belediye Başkanlığını kazanacağım iddiası ile girdiklerine inanmıyorum. Tek amaçları bir dahaki dönemlerde milletvekili sıralamasına gireyim veya il başkanlığını alayım amacı için aday adayı olacaklarını düşünüyorum.

Aday adayı olacaklar kara kara düşünerek bekliyorlar. “ aday olsam mı ?” diye. Vatandaş bekliyor kimler belediye başkan adayları olacak diye. Beklenen gün gelip çattı. Merak ediyorum,  Ak Parti de milletvekili seçiminde olduğu gibi aday adayı yoğunluğu yaşanacak mı?

Müdür adayları, ihale adayları, genel müdür adayları ise memuriyetten istifa etmenin son günü son dakikaya kadar bekleyecek. ama aday adayı olanlar ise 5 Kasım Pazartesi gününden itibaren aday adayı olmak için  Ak partinin kapısını çalacaklar gibi duruyorlar.

Ak Parti de Batman Belediye Başkan adaylığı sürpriz bir kişi olacağı kesin, kazanır kazanmaz sıkıntı olmaz ama : Gercüş, Hasakeyf, Beşiri, Kozluk ve Sason ilçelerinde aday belirleme konusunda ciddi manada sıkıntı var.

Bu ilçelerde seçim kayıp edile bilir ki, bana göre bir kaç tanesi bugün kayıp edilmiş durumda, çok iyi bir adaylarla belki kurtarılır diye düşünüyorum. Bu nedenle kazanabilecek adaylar gösterilmelidir. Adaylık yarışı yapılırken partiden kopmaların önü kapatılmalıdır. Aday adayı olacak kişilere başka görevler verilerek kapatılabilir. Örneğin güçlü ve oy potansiyeli olacak kişilere İl genel Meclis Üyeliği verilerek kapatılabilir. Aksi halde söylediğim gibi ciddi kopmalar olacaktır.

Batman Belediye Başkanlığı için  Batman’da karşılığı olacak, her kesime hitap edebilecek ve diğer partilerden oy alabilecek biri aday gösterilmesi durumunda belki belediye başkanı seçilemez ama ciddi manada oy artışı yapacağına inanıyorum. Bu özeliklerde Batman’da siyasetçiler var mıdır? Aranırsa elbette vardır. Ancak milletvekili sıralamasında olduğu gibi en yakın akrabalarının bile Ak Parti’ye oy vermeyenler aday gösterilirse 31 Mart 2019 yerel seçimler Batman’da hüsranla sonuçlanacaktır.

Batman’lı olup Ankara’da yaşayan Batman’da tanınmış, sevilen ve Ak Parti’nin gücüne güç katabilecek Batman’ın ileri gelen ailelerinden bir kişiye adaylık teklifi getirildiği bilgisini aldık. Teklif getirilen kişi de kendi aile büyüklerine ve aşiret büyüklerine görüştükten sonra kararını bildirecekleri söylemiş. Aldığımız bilgiler doğru ise, Ak Parti’ye yakın seçmenler tebrik ederiz Ak Parti bu seçimde Batman Belediye Başkanı adaylığı için  güçlü bir aday gösterdi diyeceklerdir. Belediye Başkanı seçilmese de Batman’da Ak Parti’nin oyları büyük bir ölçüde artacağına inanıyorum.

Tabi ki, Belediye Başkan adayı önemli olduğu kadar İl Genel Meclis üyeliği için aday gösterilecek adaylar da önemlidir. Tabanı ve karşılığı olmayan aday gösterildiğinde seçmenler dur bu kişinin memleketime ve halkıma katkısı ne olacak diyecektir.

 Bu nedenle Batman Belediye Başkan adayı başta olmak üzere, İl genel Meclis Üyeleri ve Belediye Meclis üyeleri adayları gösterilirken Batman kamuoyunda karşılığı olmalı, her platformda Ak Parti için gerektiği yerde yumruğunu masaya vurabilecek cesarette olmalı, en önemlisi başını secdeden kaldırmayıp çevirmediği fırıldak olmayan kişilerden olmamalıdırlar diye düşünüyorum.

Batman’da 31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ak Parti’ye gönül verenlere bir zafer yaşatmak için adaylar titizlikle seçilmelidir. Dost ahbap ilişkileri değil liyakat esas alınmalıdır diye düşünüyorum. Aksi halde Batman’da HDP Ak Parti’ye siyaset tarihinde iz bırakacak bir mağlubiyet yaşatacaktır.

 

 
 
 
Etiketler: YEREL, YÖNETİMLERDE, ADAY, BELİRLERKEN,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı