Yazı Detayı
03 Şubat 2019 - Pazar 11:24 Bu yazı 354 kez okundu
 
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere 55 gün  kaldı. Ak Parti ve HDP Batman Merkez ve ilçe adaylarını açıklamış oldular. Ancak martta yapılacak seçim önceki seçimlere göre sönük bir havada geçiyor. Önceki seçimlerle kıyaslandığında sanki Batman’da bütün partiler kazanmış ve kendilerini seçimin galibi olarak görüyorlar. Mart ayında yapılacak yerel seçimleri heyecanlı kılan muhtar adaylarıdır. Batman merkeze bağlı bütün mahallelerde en az 10 aday çıkmıştır. Bazı mahallelerde  ise 20 den fazla aday çıkmıştır. Batman kamuoyu muhtarlığa rağbettin  fazla olmasının sebebini merak ediyor.

Yaklaşan yerel seçimler için isimleri açıklanan belediye başkan adaylarından bazıları mahalle mahalle, sokak sokak ilçesini ya da ilini gezip, projelerini yapacaklarını, vaatlerini vs. anlatarak kendisini tanıtmaya çalışıyor, hem partisinin hem de ne kadar iyi bir belediye başkanı olacağının propagandasını yapıyor. Bundan daha doğal bir şey elbette olamaz. Ancak bu seçim sadece belediye başkanlarının akıbetini değil, aynı zamanda bir mahallenin en yüksek "mülki amirinin" de seçimi olacak. Yani belediye başkanlarıyla birlikte muhtarları da seçmek için seçmenler sandık başına gidecek. Muhtar olmanın enteresan bir cazibesi var olsa gerek bir mahallede her bir partiye mensup ya da sempatizan 10-20 aday çıkıyor. Pek seslerini duymasak da zaman zaman yayınlanan bazı yerel gazeteler ve internet sitelerinden hemşehrilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Eskiden bir ikametgâh senedi ya da nüfus cüzdan örneği almak için erkenden kapısına gittiğimiz muhtarlar, artık ne iş yapıyor.

Muhtarların görev tanımı yasada şöyle belirtiliyor.  Seçim zamanlarında sandık seçim kurullarına, sağlık ocağı ve sağlık merkez kurullarına ve emlak vergisi ile ilgili olarak arsaların bedel tespit komisyonu gibi kurul ve komisyonlara katılmak, sandık seçim listelerinin ve askerlik çağına girmiş olanların kimlik çizelgelerinin askıya çıkarılması gibi ilan işlerinin yapılması, cadde, sokak ve meydan levhalarını zaman zaman kontrol ederek eksik ve bozulmuş olanları belediyeye bildirerek yapılmasını sağlamak, salgın ve bulaşıcı hastalıkları şüpheli kimseleri ilgili kuruluşlara bildirmek, askerlik ve seferberlik başta olmak üzere tebligatların yapılmasında yardımcı olmak, seçmen kâğıtlarının dağıtılmasını sağlamak, mahallede oturan vatandaşlar için gerekli ilmühaberler düzenleme, nüfus kâğıdını kaybeden ya da yenisini çıkarmak isteyenlere gerekli olan belgeleri düzenlemek, muhtaç, yaşlı, sakat ve kimsesizlere, "Yeşil Kart" verileceklerin ve afet zamanlarında yardım yapılacakların tespiti gibi işlerde idareye yardımcı olmak, mahallede yapılan ve yürütülen hizmetlerle ilgili görüş bildirmek. Özelikle illerdeki mahalle muhtarlarının çoğunu mahalle sakinleri tanımıyor.

Ancak artık bu görevlerin büyük bir kısmı başka ilgili kurumlar tarafından, hatta e-devletten yapılıyor. Yani artık ikametgah, nüfus cüzdan örneği, yeşil kart vs. gibi kağıtlar için muhtarlara değil, internete başvurmanız yeterli. Hatta bir mahalle sakini için en önemli evraklardan biri olan tebligatlar da e-devletten yapılacak ki, bu da muhtarlara olan ihtiyacın neredeyse tamamen ortadan kalkacağı anlamına geliyor.

Kaldı ki tebligatları mahalle sakinine ulaştırmayan, haber vermeyen muhtarlar yüzünden bir çok insanın başının fena halde ağrıdığını belirtelim. Muhtarların yaptığı işler, nüfus müdürlüklerine, belediyelere, savcılıklara ve hatta e-devlete kaldıysa neden seçilecekler, ne iş yapacaklar? 53 bin muhtara bu yıl verilmesi öngörülen 2 bin lira maaş için nereden kaynak sağlayacaklar ve devlet bu parayı hiçbir somut işi olmayan insanlara neden ödeyeceğini merak ediyorum. Batman’da muhtarlığa rağbettin birinci ve önemli sebeplerinden bir tanesi alacakları maaş, ikincisi ise İlin Valisi ve Batman Belediyesi yönetimi tarafından ideoloji ve düşüncelerine bakılmaksızın birer adet şehir içi minibüs hattının verilmesidir. Benim şahsen mahalle muhtarımdan hizmet konusunda hiçbir beklentim yoktur. İkamet ettiğim Batman Merkez belde mahallesi mevcut muhtarı bazı yerel gazetelerde kendi reklamını yapmaktan başka yaptığı bir şey yoktur.

Batman’da Muhtar adaylığında olan rağbet Belediye Başkanı, İl genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliklerinde görmedik.  Ak Parti’den aday adayı olup aday gösterilmeyen bazı siyasetçiler Ak Parti’ye yarışmak için başka partilere geçtiler. Bazıları ise bize verilmediği için biz Ak Parti’ye oy vermeyiz ve çalışmayız diyorlar. Beyler sizlere sormak istiyorum nerede davanız, düne kadar Ak Parti’ye geçmek için çalmadığınız ve aşındırmadığınız kapı ve makam kalmadı. Öyle anlaşılıyor ki, amacınız halkınıza ve memleketinize hizmet etmek değildir. Amacınız makam ve koltuktur. Ak Parti Belediye Başkanlığında Batman Merkezde adaylığa rağbet yok denecek kadar azdı. İlçe Belediye Başkanlıkları için orta derecede rağbet görüldü. Ak Parti Batman ilçelerinin bazılarında adaylığı hak etmeyenler aday gösterilmiş olabilirler. Ancak ne olursa olsun herkes Parti Genel Merkezinin gösterdiği adayın arkasında durup kazanması için gayret ve çaba göstermelidirler.

Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliği gibi bir makamlara gelerek hem dünyasını, hem ahretini kurtarmak isteyen meraklıları da heveslendiriyor. Herkesin seçme ve seçilme hakkı olan ülkemizde Halk  beni istiyor diyerek meydana çıkan yüzlerce kişiden bir kısmı amacına ulaşacak. Batman siyasetinin önde gelen isimleri, AK Parti İl Genel Meclis Üyeliği listesine en fazla üç yeni ismin girebileceğini belirterek, tahminlerini şöyle yürütüyor.  “Mevcut meclis üyesi aday adaylarından yeni üç isim listeye girecek diğerlerinin şansı neredeyse yok.

Partilerin belediye başkanları ne kadar önemli ise bir o kadar da İl Genel Meclis üyeleri ve belediye meclis üyelerinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Partiler İl Genel Meclis üyeleri ve belediye meclis üyelerini belirlerken, yağcılık, dalkavuk ve parmakçı üye aramak yerine  Batman’a ve ilçelerine  fikirleriyle yön verecek kişileri listelerine yazmalıdır. Bir İlin ve İlçenin belediye başkanları kadar İl Genel Meclis ve belediye meclis üyelerinin de; üretken, yenilikçi, nitelikli ve  vizyon sahibi kişilerin olması o ilin ve  ilçenin kaderini değiştireceğine inanıyorum.

Batman halkı olarak, Trafik sorunu çözecek, sosyal alanları arttıracak, şehrin temizliğine özen gösterecek, yapılaşma da şehrin menfaatlerini ön planda tutacak, hiçbir kurum, kişi veya makama ayrıcalık göstermeyecek ve kuralları uygulayacak, partili gözetmeyecek, bulunduğu makamı kötüye kullanmayacak, insanlara üstten bakmayacak, görevlendirme yaparken liyakata önem gösterecek, onun, bunun, şunun adamı olmayacak, tüm şehrin menfaatlerini ve şehirde yaşayanların menfaatlerini gözetecek ve şehrimi daha yaşanabilir hale getireceğine inanacağımız birini belediye başkanı olarak seçmeliyiz.

 

 

 

 

 
 
 
Etiketler: YEREL, SEÇİMLERE, DOĞRU,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Göztepe
39
0
13
9
10
32
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı