Yazı Detayı
12 Ağustos 2018 - Pazar 11:06 Bu yazı 492 kez okundu
 
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Tahminimce sürücü belgesine sahip olan da olmayan da büyük çoğunluğumuz Batman’da araç sürenlerin trafikteki hal ve hareketlerden şikâyetçiyizdir. Aracımızın direksiyonunu elimize aldığımız anda, kendimiz olmaktan sıyrılıp bize hiç yakışmayan bir kişiliğe bürünüyor ve kendimizi dahi tanıyamayacak trafik kurallarını dikkate almadan değişik bir hale bürünüyoruz

Trafik düzenini sağlamak için ortaya çıkmış olan kuralları bizler, sanki ehliyet alacağımızda bizlere gerekli olan ama ehliyet alındıktan sonra uygulanmasına hiç de gerek olmayan bir takım geçici kurallarmış gibi görüyoruz. Ya da nasılsa ehliyeti aldık, bundan sonra benim kurallarım geçerlidir havasına giriyoruz.

Bu nedenle de kamu malı olan ve herkesin istifadesine sunulan o yollarda sorumsuzca hareket etmeye başlıyoruz.  Bu konu üzerine gerçekten çok kafa yoran birisi olarak zaman zaman kendi çapımda gözlemler de yapmaktayım. Defalarca bu konu ile ilgili köşemde yazı yazdım.  Yaya olarak yürüdüğümde bir kavşağın köşesinde araç sürücülerini izliyorum, bakıyorum dönüşlerde bakalım dönüşlerde kaç kişi sinyal verecek?” diye başlıyorum araçları saymaya. Sinyal vermeden yapılan dönüşler elbette hepimizin tepkisini çeken bir durumdur ama maalesef on sürücüden neredeyse sekiz tanesi dönüşlerde sinyal kolunu kullanmıyorlar.

Dolaysıyla ardında seyreden sürücü önündeki sürücünün aracını nereye götüreceğinden bihaber vaziyette takip ediyor onu. Bu da önemli kazalara neden oluyor. Yine trafiğin yoğun olduğu bir dönel kavşakta yaptığım bir gözlemlemede, önceliği olan dönel kavşak sürücülerinin hakkını gözetmeden ve son sürat kavşağa giren sürücülerin varlığını, üstelik de kavşak içinde olan sürücüleri hışımla kornalarıyla ikaz ettiklerini ve adeta çekilsene yolların kıralı geliyor mesajı verdiklerini üzüntüyle izliyorum. Halk olarak bilinçlenmediğimiz sürece izlemeye devam edeceğime benziyor.

 Batman’da bazı zengin kişilerin zibidi çocukları veya gençleri altlarına aldıkları arabalarla trafikte diğer sürücüleri tehlikeye atacak kadar  çirkefleşiyorlar. Trafikte seyir halinde iken, müziğin sesini sonuna kadar açma, zikzak çizme, hatalı sollama, kırmızı ışıklarda durmama ve makas atma gibi hoş karşılanmayan hareketlerde bulunuyorlar. Ölümlü veya yaralamalı kazalar olduğunda ise zibidilerin yakınları bir özür ile olayı kapatmaya çalışıyorlar. Özelikle bunlara benzer zibidiler için kanunlarda değişiklik yapılarak ağır cezalar getirilmelidir. Çünkü bu tür kazalar bilerek adam öldürmeye teşebbüsse giriyor. Nazarımda silahla birini öldürmekten hiçbir farkı yoktur.

Başka bir günde Batman’da trafiğin yoğun olduğu bir güzergâhta, Şehir içi minibüslerin kaç yolcu taşıdıklarını ve trafik kurallarına uyup uymadıklarını gözlemledim. Gözlemlediğim zaman zarfı içinde beklediğim güzergahta seyahat eden on şehir içi minibüslerden dokuz tanesi trafik kurallarına dikkat etmeyerek seyahat etiklerine şahit oldum ve on dört kişilik minibüse otuzdan fazla yolcu bindirdiği gibi minibüslerin klimaları olmasına rağmen çalıştırmadıklarını gözlemledim.

Sürücülerin önemli bir bölümü trafikte başkalarının kendisine saygı göstermesi gerektiği beklentisi içinde. Çok sabırsızlar. Eğer önünde bir araç varsa, kornalarla, selektörlerle anında kendisine yol verilmesi beklentisi içindeler.  O aracın önünden kendisinin görmeyip de önündeki aracın görebildiği bir hayvan mı geçmekte?, bir engelli aracı mı var?, bir yaya mı geçiyor? ”veya bir başka sebepten dolayı mı yavaşlamış durumda? hiç umurunda bile değil. İleri de fırsatını bulup da seni geçerken ki yüz ifadesi, yakalasa seni oracıkta boğazlayacakmış gibi ters ters bakıyor.

Aracıyla bu hareketleri kendisinde hak gören sürücü, biraz ileride aracını park edip trafiğe yaya olarak karıştığında ise yola kendisini atıyor ve bu defa da sürücülerden kendisine yine saygılı davranılması beklentisi içine giriyor. Yani araç kullanırken göstermediği saygıyı, yaya vaziyetine geçince, diğer araç kullananlardan kendisi için bekliyor. Kısaca adaletsiz davranıyor. Belki de normal zamanda konuşurken adalet konusunda mangalda kül de bırakmıyordur. İnsanlar saygı denilen olgunun kendisine has bir yaradılış özelliği zannediyor.

İlimizdeki sürücülerin çoğunluğu özelikle şehir içi minibüs sürücüleri ne trafik ışıkları kuralına uymakta ne yaya geçidi kuralını umursamakta ne de diğer kuralları. İşim görülsün de önemli olan bu bencilliği sergiliyorlar. Böyle bir çelişkili durum içindeyiz. Her şeyi devletten bekleyen her konuda devletin çözüm üretmesini talep eden ve bu konuda da yerden göğe kadar haklı olan insanımız, kendisinin, yapılan düzenlemelere uygun hareket etmeme gibi bir direnç gösteriyor olduğunun farkına varamıyor. Ya da her şeyin farkında ama düzletmek için bir gayretin içinde değil.

Kendi nefsine söz geçiremeyen insanımız, başkalarına hükmetmek için büyük bir kararlılık sergiliyor ve bu yüzden meydana gelen olaylardan dolayı da hem mal kaybına hem de can kayıplarına neden oluyor. Trafikteki araçların büyük bir bölümü yeni model araçlardan oluşuyor. Araçları yenilemek sanırım kendimizi yani alışkanlıklarımızı yenilemekten daha kolay sanki.

Araçlarımızı yenilemek için harcadığımız çabanın binde birisini bari kendimizi yenilemek için harcasak ve hayatı daha çekilir bir hale sokmak için kendi üzerimize düşen kadarını bari uygulamaya koysak ve böylece bambaşka bir dünyanın tadına hem kendimiz varsak hem de başkalarının varmasına yardımcı olsak ne kaybederiz acaba?

Bizler, kendimiz için olduğu kadar başkalarının güvenliği için de trafik konusunda duyarlı davranmak zorundayız. İhlal ettiğimiz bir trafik kuralı nedeniyle, eğer bir yakınımıza veya hiç tanımadığımız bir masuma zarar gelirse, bunun vicdan azabını ömür boyunca yaşayacağımızı unutmamalıyız.

Trafik hayattır, Hem kendimiz hem de başkalarının hayatını riske atmamak ve trafik kurallarına riayet etmenin bizim için bir vatandaşlık görevi olduğu bilinciyle Trafik kurallarına toplum olarak hepimiz uyalım, uymayanları uyaralım. Tüm insanlığın kazasız bir hayat yaşamalarını diliyorum.

 
 
 
Etiketler: TRAFİK, KURALLARINA, UYALIM!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Göztepe
39
0
13
9
10
32
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı