Yazı Detayı
17 Aralık 2017 - Pazar 15:32 Bu yazı 1087 kez okundu
 
TRAFİK KÜLTÜRÜ
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Dünya üzerinde yaşayan her toplumun geçmişten gelen, yaşadıkları coğrafya ve bir arada oldukları diğer topluluklarla etkileşimleri ile bağlantılı yaşanan bir kültürü vardır. Dini, ahlaki, siyasi, akademik ,iş kültürü, yemek, oturma-kalkma, konuşma gibi birçok farklı şekilde örneklendirilebiliriz.

Trafik kültürü de bunlardan farklı bir şey değildir. Her ülkenin uyguladığı veya uygulamadığı disiplinlere göre değişiklik gösterir.Hız kısıtlamalarından tutun, trafikteki yaya kabul edilen insanlara tanınan özgürlüklere kadar her alanda farklı uygulamaları içerir.

Kibarca gelişmekte dediğimiz,  aslında gelişememiş ülkelere bakıldığında, gelişmişlik seviyesiyle ters oranda trafikte kargaşa ortamı mevcuttur. Türkiye’deki ve güzelim şehrim Batman’daki trafik incelendiğinde bizim gelişmişlik seviyemizin de nerelerde olduğu ortaya çıkabilir.

Hepimiz bir şekilde sürücü veya yaya olarak trafik ile iç içe yaşıyor ve her gün onlarca trafik olayına şahit oluyoruz.Bugün naçizane trafikte yaşadığım gördüğüm gözlemlediğim yapılmaması gereken ve yapılanları sizlerle paylaşmak istiyorum ki eminim sizlerinde ekleyeceği onlarca yapılan, yaptığımız yanlışlıklar vardır.

Trafikte araç kullanan, kullandığı aracın ne olduğu hiç önemli değil uyması gereken mecburi ve hayati kuralların başında gelir.Araba kullanmada zaten bencilliğin ve egonun tavan yaptığı bir milletiz birde üstüne saygı ve değer verilmeyince kazaların haricinde birde kavgalar, küfürler bağrışmalar…

Şu trafikte en çok ağırıma giden şeylerden bir tanesi de iki şeritli yola üç aracın yan yana durması…Önünüzde bir kırmızı ışık var, yol iki şeritli ve iki otomobil yan yana duruyor, gelen arabalar da birer birer arkasına diziliyor,Taa ki, geçiş üstünlüğü olduğunu düşünen, gideceği yere 2 dakika geç kaldığında bütün işlerinin alt üst olacağını düşünen, trafikte bulunan diğer herkesten çok daha acil işi olan birisi gelip o iki aracın yanına üçüncü bir şerit oluşturup burnunu sokana kadar,

Sonrası ise malum gelen onun arkasına, o onun arkasına dizilip gider sonrasında ise ışık yeşile döndüğünde ise seyreyle gümbürtüyü, 20 araç rahatlıkla geçebilecekken yanan yeşil ışıktan 4 araba geçebilirse ne mutlu bize, sonra vur beline kazmayı yada bas kornaya basabildiğin kadar cümle alem duysun arabanın kornasının gücünü…

Hız sınırının 60 olduğu bir yerde 60 km ile geçerken arkanızdan gelen ve sol şeridin kendine ait olduğunu düşünenlerin önündeyseniz selektör ile dayak yersiniz. Onun önceliği vardır ve siz ona yol vermelisiniz. O anda sağ tarafınızın dolu olması hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Sanırım makas kavramı da sadece Batman’da  vardır, çünkü şoförün ustalığı makas kabiliyetiyle ölçülmektedir.Sinyal vermek ise itibar kaybıdır bazı sürücüler için, es kaza vermiş ise yol tamamen onundur. Kimsenin onun yolunda bulunma hakkı yoktur. Ki, zaten yol almak için sinyale ihtiyaç yoktur aslında, eğer geçmek istediğin şeritte başka araba varsa, işgalciymiş gibi davranarak sıkıştırabilir ve yolu ele geçirebilirsiniz.

 Yeter ki, gözünüz kara olsun. dolmuşların trafikte ayrıcalıkları vardır. İstedikleri şeritte gidebilirler ve bu şeridi istedikleri süre işgal edebilir, canları istediğinde ise istedikleri başka bir şeride sağını ve solunu kontrol etmeden geçebilme hakkına sahiptirler. Sıkıyorsa bir laf edin de görelim…

En önemlisi motosikletlere yön kısıtlaması yoktur. Her yöne gidebildikleri gibi, trafik ışıkları arabalar için geçerlidir inanışı ise bir türlü yıkılamadı.

Trafik polisi görünce ve o polis sağ tarafta ve sağ elini bir yukarı bir aşağı indirip kaldırıyor ise aklımıza ‘Ahanda ceza geldi’ düşüncesi gelmekteydi. Gerçi son zamanlarda bu tabunun bayağı bi yıkılmış olması en büyük tesellimiz ise de yinede trafik polisleri oldukça sık ve tehlikeli sayılabilecek şekilde biz sürücülerin trafik kurallarına uyması için trafik kurallarını çiğnemektedir.

Batman’da yaya olmak ise neredeyse suçtur. Şehrin hemen her yerinde bulunan yaya geçitleri aslında yayaların geçmesi için değil, biraz soluklanıp beklemeleri için yapılan yerlerdir, kimse yol vermez.Kırmızı ışıkta bile araçların duracağından emin olamazsınız, üzerinize yavaşlamadan gelebilir ve sorumluluk tamamen yayanındır, yaya kendini korumalıdır.

Trafik kurallarına uyan kişiler yok mu? Elbette ki var ve hem de azımsanmayacak kadar çok. Bu sürücüler sadece diğer herkesten farklı olarak işlerine-evlerine veya gidecekleri yere biraz geç ve oldukça sinirli gidiyorlar ama vicdanen rahat ediyorlar.

Trafikte yapılmaması gerekenleri hepimiz biliyoruz aslında ama hep karşımızdakinin yapmasını bekliyoruz. Bu kurallar nedense bizim için değildir, bir hata söz konusunu olduğunda suçlu hep karşı taraftır.Trafik kurallarına uyanları tenzih ediyorum ama görünen köyde kılavuz istemiyor ki, ‘İşte bizim trafik kültürümüz bu’…

 
 
 
Etiketler: TRAFİK, KÜLTÜRÜ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı