Yazı Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 23:04 Bu yazı 314 kez okundu
 
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. Görevleri arasında makamlara gelmek için uğraşmak yoktur.

İlimizde onlarca Sivil toplum kuruluşu, sendikalar, dernekler ve vakıflar bulunmaktadır. Yöneticilerinin büyük çoğunluğunun amaçları siyasette veya resmi kurumlarda bir makama gelmektir. Batman’da en çok üyesi bulunan iki sendika Eğitim Bir Sen ve Sağlık Sen’de olanları örnek göstermek istiyorum.

İlimizde sivil toplum kuruluşlarının istisnalar hariç büyük bir bölümü makam ve mevki elde etmek için kullanılırlar. Batman’da önde gelen iki memur sendikası Eğitim Bir Sen ve Sağlık Sen’de yöneticilik yapan kişiler mutlaka bağlı bulundukları kurumlarda bir makama gelmişlerdir. Burada çok örnek verebilirim ancak kişilerin isimleri üzerinde durmak istemiyorum.

Sendikaların görevleri üyelerinin hak ve hukukları aramak ve korumaktır. Vakıf ve derneklerin görevi  ise fakir ve yardıma muhtaç insanların dertlerine çare olmaktır. Batman’da eğitimin geride olmasının en büyük nedenlerden bir tanesi makam savaşlarıdır. Sağlıktaki fiziki yetersizlikte gene eğitimde olduğu gibi makam sevdalılarının hizmet etmeyi bir kenara bırakıp, makam savaşlarına girmelerinden kaynaklanıyor. Üzülerek belirtmek isterim ki, Batmandaki siyasetçileri de kullanıyorlar.

Sivil toplum kuruluşları  yani STK’lar bütün  Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da çığ gibi büyüyor. Birçok STK vardır. Dernek, Vakıf, cemaatler ve sendikalara resmi kurumların dışında kalan ve onlara dâhil olmayan bütün kuruluşlara Sivil Toplum Kuruluşu denmektedir.

Sendikalarda olduğu gibi Batman’da şubeleri bulunan bazı vakıfların yöneticileri de tüzüklerinde belirtildiği gibi hareket etmeyerek, kendilerinin kişisel çıkar ve menfaatleri için kullanıyorlar. Durum böyle olunca Batman’da büyük rahatsızlıklar yaratılıyor. 

Sivil toplum kavramı ile cemaat veya vakıf kavramı aynı anlama gelmez. Sivil toplum kavramı Batı medeniyetine ait bir kavramdır. Cemaat ve vakıf kavramları ise İslam medeniyetine ait kavramlardır. Batı medeniyeti ile İslam medeniyetine ait kavramları mecz etmeye ve aralarında ilinti kurmaya çalışırsak o zaman çalışmalarımızda meselelere hep Batı medeniyeti perspektifinden bakmış oluruz ki günümüzde çekilen en önemli sıkıntı bu olduğu için meselelerimize bir çözüm yolu bulamıyoruz ve çıkmaz sokağa girip bocalayıp duruyoruz. 

Bu sebeple istisnalar dışında  STK’lar, makam ve mevki sahibi olmak, lüks  araçlara binmek,  siyasi istikbal ve ikbal ve dünyalık elde etmek için çalıştığı yazılıp çizilmektedir.  sivil toplum, dinin alanını daraltan demokrasi, insan hakları, özgürlük, eşitlik gibi kavramlar Batı medeniyetinin özünü yansıtmaktadır.  Cemaat, vakıf, hak ve hukuk, hürriyet gibi kavramlar ise İslam medeniyetinin özünü yansıtmaktadır.

Bu sebeple sivil toplum ile cemaat, vakıf;  insan hakları ile hak ve hukuk;  hürriyet ile özgürlük; adalet ile eşitlik, demokrasi ile İslam hukukunun ön gördüğü hilafet kurumu veya meşveret kavramları arasında bir ilinti yoktur. Her dönemde olduğu gibi egemen kültür, kendine ait kavramlar ile bir hayat tarzı belirler ve dünyayı buna göre şekillendirmeye çalışır.

Günümüzde de hâkim kültür, bir hayat tarzı belirlemiş, dünyayı buna göre şekillendirmeye çalışmaktadır. Batı’da sivil toplum örgütleri, devlete karşı kişilerin hakkını, işverene karşı işçi hakkını, evde, sokakta ezilen kadın ve çocukların hakkını savunmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla Batı’da insan hakları, özgürlük, kadın hakları gibi kavramlar oluşmuştur.  Cemaat, dini bir yapılanmanın adıdır. Vakıf ise hayırda yarışmanın ve infakta bulunmanın kurumsal kimliğinin adıdır.

Cemaat, vakıf ve tarikat gibi söz konusu kuruluşlar aynı zamanda insanın terbiyesi ile ilgilenmekte ve toplumun faziletli bir toplum olmak için emek sarf etmektedirler. Kısacası İslam medeniyetinin oluşturduğu devlette ezen ve ezilen yoktur. Devletin ve hayır kurumların görevi sosyal nizamı tesis etmektir.

Batı’da sivil toplum kuruluşları, siyasi irade üzerinde etkili olmaya çalışan bilinçli sivil toplumsal bir yapıdır. Bu sebeple idarenin yanında yer alan, çıkar ilişkine giren toplumsal talepleri ilgililere taşıma görevini ihmal eden kuruluşlar ne olursa olsun sivil toplum örgütü olarak isimlendirilemez.

Sonuç olarak diyoruz ki, sendikalar hariç, cemaatler, vakıflar, dernekler Kızılay  gibi kuruluşlar sivil toplum örgütü olamazlar Bu hayır kurumlarına Batı’ya ait sivil toplum gömleğini giydirirsek vebal altında kalırız.

Yıllardır Fetö cemaatı dini ve insanları kullanarak devletin kurumlarına sinsice sızdığına hepimiz gördük. Büyük bir güç haline geldikten sonrada darbe girişiminde bulundular.

STK’ların büyük çoğunluğunun ne bulundukları şehirlere, ne üyelerine  ve ne de vatandaşlara  faydaları var. Makam sahibi olmaktan, protokole girip sosyal çevrelerini genişletmekten, koltuğun gücüyle kendi reklamlarını yapmaktan, siyasi istikbal peşinde koşmaktan, kendilerine çıkar sağlamaktan, kendilerinin ve çevrelerinin kişisel sorunlarını çözmekten, başka yaptıkları bir şey yok! Dolayısıyla gerçek anlamda ne etki yaratabiliyorlar ve  ne de toplumun yaralarına merhem olabiliyorlar.

 
 
 
Etiketler: SİVİL, TOPLUM, KURULUŞLARI, NE, İŞ, YAPAR?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
15 TEMMUZ DESTANINI UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı