Yazı Detayı
20 Ocak 2019 - Pazar 11:38 Bu yazı 634 kez okundu
 
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Vatandaşla bire bir diyalog içinde olan, doğrudan ve kritik hizmet sunan, vatandaşın bir talebi ile her zaman ilk yardıma koşan muhtarlar, devlet yardımcı olan önemli güçlerden biridir.   Muhtar yerelde seçilen en önemli kişi olup, yerel yönetimin birinci ayağıdır. mahallenin huzurunun kendi kalitesine, sıkıntıların onun beceriksizliğine bağlı olduğu yegane adamdır muhtar.

Peki bu kadar önemli olan bir konumda olan birinin devlet millet nezdinde rolü işlevi ne durumda acaba? Dürüst olan muhtarın devletin nezdinde itibarı büyüktür. Muhtarların çoğunluğu özelikle mahalle muhtarları kendi mahallelerinde ikamet eden vatandaşların çoğunluğunu tanımıyor ve kendileriyle ilgili bilgi sahibi değildirler. Batman’daki muhtarların büyük bir bölümü kendi şahsi menfaattarı için muhtar oldukları herkes tarafından biliniyor.

Batman’daki mahalle muhtarlarının kaç tanesi mahallerindeki yetim, yardıma muhtaç, sabıkalı, hırsız ve kanuna aykırı faaliyetlerde bulunan kişilerin sayısını biliyor. Eski zamanlarda muhtarların forsuna diyecek yoktu.  Yedi sekiz sene önce Batman’daki mahallelerde muhtarlık yapan kişilerin büyük çoğunluğu Batman merkezinde faaliyet gösteren bir şehir içi minibüs hattı muhtarlık adı altında aldı.

O günden bu yana muhtarlık kıymete bindi. 500 bin ile 1 milyon arasında değişen minibüs hattını alan muhtarlardan hizmet beklenir mi? Dönemin Valisi Ahmet Turhan ve Batman Belediyesi yöneticileri dürüstlüğüne, görüşüne ve ideolojisine bakmadan muhtarlara birer minibüs hattı verdiler.

Ben Batman Merkez belde Mahallesinde ikamet eden bir vatandaş olarak iki dönemdir mahallemizin muhtarına senin mahallende kaç tane kanun kaçağı, kaç tane hırsız, kaç tane yetim ve kaç tane yardıma muhtaç kişi vardır diye sormalarını istiyorum. Yaptığı tek bir şey vardır. Devletin Batman genelinde yaptığı hizmetleri yerel gazetelerde poz vererek ben şu hizmetleri Belde mahallesine kazandırdım demekten başka yaptığı bir iş yoktur.

Maalesef şimdiye kadar muhtarların büyük çoğunluğu ne milletin nezdinde ne de devletin nezdinde kendilerine güven ve değer bıraktıkları söylenemez. Aslında bir muhtarın bu rolü üstlenebilmesi için adaylık sürecinde müracaat için bazı şartların olması gerekiyor. Mahallelerde en az lise mezunu olmak, 40 yaşın altında olmamak ve 65 yaşından olmaması gerekir. Ancak Batman için söylemek gerekirse mahalle muhtarların büyük çoğunluğu ilk okul mezunudur bunların büyük bölümü de ilk okul diplomasını da dışardan almışlar.

Osmanlı döneminde yoksul bir çocuk bir fırından ekmek çalar. Fırıncı çocuğu yakalar ve kadı önüne çıkarır. Kadı çocuğa ekmeği neden çaldığını sorar. Çocuk da aç kaldığı için başka çaresinin olmadığını söyler. Bu ifadenin ardından kadı, çocuğun yaşadığı mahallenin muhtarını çağırır. Muhtara aç kalan çocuktan haberdar olup olmadığını sorar. Muhtarsa haberi olmadığını söyler. Bunun üzerine kadı çocuğa değil muhtara ceza verir. İşte Osmanlı dönemindeki muhtarlık anlayışı, muhtarın sorumlulukları bu şekildeydi.

Muhtar mahalledeki hırsızı, aç olanı, susuzu, evsizi bilirdi. Bilmekle ve sorunları çözmekle sorumluydu. Mahallenin içerisindeydi. Şimdi ise baktığımız zaman muhtarlarımız mahalle halkı tarafından seçimle göreve gelmesine rağmen kendini seçen halkın içerisinden uzaklaştıkça uzaklaşıyor. Ofisine oturup evrakları kaşeliyor, mühürlüyor. Ben hiç mahalle muhtarımızın evimize gelip de halimizi hatırımızı sorduğunu, sıkıntı, dert dinlediğini görmedim.

 Son zamanlarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği önem, muhtarlık görevinin ne derece mühim bir iş olduğunu kanıtlıyor. Çok geç kalınmış bir hareket olsa da umarım işe yarayan icraatlar görürüz.  Eskiden muhtara verilen önemin, muhtarlık görevinin ağırlığının onda biri yok şu anda toplumda.  Bunun sorumlusunu aramayı geçelim artık. Bu durumu düzeltmek için kolları sıvayalım. Eskiye dönemesek de muhtarlık kurumunun itibarını, önemini geri kazandırmaya uğraşalım. Unutmayalım ki değişim en tabandan başlar.

Muhtarların vatandaşlar için yapması gereken önemli hizmetler,  Dedektif gibi mahallede iz sürmek. Bazen bir Polis gibi mahallenin Asayiş olaylarına müdahale etmek. Sosyal yardım görevlisi gibi mahalle sakinlerinin sorunları dinleyerek not alıp ilgili kurumlarda çözüm aramak. Mahalleyi sürekli dolaşıp Evlere ziyarete gitmek, Yalnız yaşayanları ziyaret etmek. Evinin kirasını ödeyemeyen, parası olmayanlara yardım toplamak. Mahallenin engelli kişilerine tekerlekli sandalye temin etmek. mahalledeki park ve otopark sorunlarını çözmek. Mahallede yaşanan aile içi şiddet olaylarına müdahale etmek. Yardıma muhtaç kadınları kadın sığınma evine yerleştirmek. Kimseyi siyasi görüşü, dili sebebiyle ayırmamak. Sokakta dilenenlere yardım etmek. Tüm bu saydıklarım muhtarların vatandaşa hizmet için yapmaları gerek işlerdir.

Batman’da bu hizmetleri kaç muhtar yapıyor. Bizim muhtarlarımız devlet, iş adamları veya STK’lar tarafından gönderilen yardımların çoğunluğunu kendi yakınlarına ve çevrelerine dağıtıyorlar.

 

 
 
 
Etiketler: MUHTARLIĞIN, ÖNEMİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı