Yazı Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 23:25 Bu yazı 290 kez okundu
 
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Batman’da hangi devlet dairesine giderseniz, gidin; savurganlık, israf manzarası ile karşılaşabilirsiniz. Acaba, aynı insanlar; karşılığını cebinden ödedikleri, ev yahut iş yeri masraflarında bu kadar savurgan oluyorlar mı? Çoğunlukla hayır, cevabı gelecektir.

Batman´da bir çok kurum müdür, yönetici,memur veya teknik elemanlar En lüks arabalara biniyor. Denetleyip hesap soran olmadığından, nasıl olsa her şey beleştir. Bazen gece geç saatlerde kıraathane önlerinde, bazen düğün konvoylarında, bazen araçlar gezi ve pikniklerde sıra sıra duruyorlar.

Yakında gelin arabası yapsalar ve başkalarına kiraya da verseler şaşmayın. Kamu araçlarının bu denli hoyratça kullanılmasının nedenini sanırım hepimiz çok biliyoruz. Balık baştan kokar. Baştaki yöneticiler, bu konuda tasarruf uygulamasalar, her biri bir yere gittiğinde üç-beş araçla giderse, aile bireylerine resmi araçları tahsis ederlerse, herkes bu durumdan cesaret alıp faydalanır elbette. Hem öyle faydalanıyorlar ki çarşı pazar alışverişine, dost-akraba ziyaretlerine de bu araçlarla gidiliyor.

Bizim dikkatimizi çeken resmi plakalı araçlardır. Bir de sivil plakalı kiralık araçlar var, onların resmi kurumlara tahsis olduğu da pek anlaşılmıyor. Çünkü araçların çoğunun üzerlerinde kamu idaresi hizmetinde olduğuna dair hiçbir ibare yok. Gerçeği yazılsa da  tıklayan, dikkate alan ve umursayan yok. Kiralanan araçlar resmi plakalı araçlardan daha fazla özel işlerde kullanılıyor. Kurumlar tarafından kiralanan araçlara üzerine tahsisli olduğu kurumun adı yazılmalıdır.

Resmi Kurumlarda İl Valisi, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı ve Üniversite rektörüne makam aracı tahsis edilir. Belirttiğim makam sahipleri yabancı marka makam arcı kullanabilirler. İl Müdürlerine tahsis edilen araçlar makam aracı değildirler. Resmiyette hizmet araçları olarak geçerler. İlimizde bırakın il müdürlerine tahsis edilen araçları, bazı kurumlarda memurlara bile araç tahsis edildiğini görüyoruz. 

Tahsis edilen araçların büyük çoğunluğu da aylık binlerce Türk Lirası karşılığında kiralanan araçlardır. İhale yoluyla kimisi üç yıllığına kimisi de iki yıllığına araçları kiralarlar. Maliyeti devlete milyonlarca Türk Lirasını bulu veriyor. Bir kurumda olması gereken, ihtiyacı karşılayacak sayıda araç almak veya kiralamaktır. Hangi birimin işi çıktığında görev emri çıkartılarak görevlendirilen şoför ile birlikte iş görüldükten sonra araç kurumun oto parkına park edilir. Ancak Batman’daki kurumlarda ise çok değişik bir sistem ile çalışılıyor. Yönetici konumunda bulunan herkese araçlar tahsis edildiğini görüyoruz.  Devlet yöneticileri tahsis kararını veren kurum amirinden hesap sormalıdır.

 Kurumlarda personeller, memurlar, teknik elemanlar veya diğer branştaki elemanlar kendi asli görev ve mesleklerinde çalıştırılmıyor. Hiç anlamadıkları ve bilgi sahibi olmadıkları görevlerde çalıştırılıyorlar. Bunun gerekçesi görevlendirildikleri yerden birkaç kuruş fazla para almaktır. Durum böyle olunca devletin kasasından fazla para çıkıyor ve görev aldığı iş te sağlam yapılmıyor. Yani devlet iki taraftan zarara uğratılıyor. Batman’daki kurumlarda yapılan savurganlıkları, yapılan kanunsuzlukları, yapılan adaletsizlikleri, yapılan ayrımcılık ve yapılan ahbap çavuş ilişkilerini anlatırsak ve yazmaya çalışırsak sayfalar yetmeyecektir.

 Ancak bu tür kişiler yeri geldiğinde paçalarını dizlerine kadar kaldırırlar kurumun koridorlarından cirit atarak işte biz namaz kılıyoruz ve  biz dindarız. Kapalı kapılar arkasında çevirmedikleri fırıldak yoktur. Devletin üst düzey yöneticilerine seslenmek istiyorum, Kurumlardaki alım satımlardan tütün diğer işlere kadar ilgili kişiler araştırılsın.

Batman’da hangi kuruma giderseniz eski adıyla müteahhit elemanı, yeni adıyla şirket elemanı olarak işe alınanların büyük çoğunluğu kurum yöneticilerinin birinci ve ikinci derecede akrabaları dır. Dahası yapım işlerini kurumlarda yöneticilik yapan kişilerin birinci derecede kan bağı olan kişilere veriliyor.

Batman’da kamu araçlarının kullanımı noktasında büyük bir savurganlık olduğuna inanıyorum. Resmi araçlarda kullanılan motorin 6 bin  benzin ise fiyatının 7 bin tl´yi bulduğu bir dönemde, kurum yöneticilerinin , şayet israfı önleme gibi  bir düşünceleri varsa makam aracı ve binek resmi araç sayısını azaltarak amaç dışı kullanımlarının önüne geçmeleri gerekmektedir.    

kamu kaynaklarının etkin kullanımının, verimlilik yönünden önemlidir. Görevlilerin araçları dikkatli ve itina ile kullanmaları, kendilerine teslim edilen devlet malını korumaları ve her an hizmete hazır halde bulundurmaları için gerekli tedbirleri almak zorunda oldukları tasarruf tedbirleri genelgesine belirtilmiştir,Kasıt, kusur, ihmal veya tedbirsizlik sonucu idare, zarara uğratılmışsa bu zararın ilgili kamu görevlisine ödetilmesi gerektiği de belirtiliyor.Ayrıca makam araçları dahil tüm hizmet araçlarının mesai dışında kurumlara ait hizmet binalarının otoparklarına bırakılması gerektiği de belirtiliyor.

 
 
 
Etiketler: KURUMLARDAKİ, SAVURGANLIK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
15 TEMMUZ DESTANINI UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı