Yazı Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 15:41 Bu yazı 861 kez okundu
 
KURUM YÖNETİCİLERİ
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Kamu kurum ve kuruluşlarında ortak bir hayalin ve hedefin peşinden koşarken, düzeni sağlayan ve insanları en çok motive eden şey, işyerinde adil bir yönetim olduğunun bilinmesidir. Liyakat ve ehliyetin yükselmek için en önemli kriter olduğunu bilen her bireyin çalışma motivasyonu artar.

Kamu kurumlarında çalışanların en büyük dayanağı ve gücü, onlara sahip çıkan adil bir yöneticinin varlığıdır. Çalışanına sahip çıkan bir yönetici, karşılığını emek, sadakat, mutluluk ve verimli hizmetler olarak alır. İnsanların çok çalışmasıyla, verimli çalışması karıştırılmamalı. Bir kamu görevlisi geceler boyunca çok çalıştığı halde, verimli çalışmamış olabilir. Verimli çalışmak için kişinin harcadığı zamana değil, ürettiği değere bakmalısınız.

Kurumlarda denetleme çok önemlidir. Yapılan denetimler sağlıklı, adil ve bilimsel olmalıdır. Bütün personeller ve birimler, kendilerine verilen çalışma  sonrasından denetleneceğini bilmelidir. Denetleme cezayı ve ödülü de beraberinde getirmelidir. Çok çalışanı ödüllendirmek, işini yapmayanı cezalandırmak, gayreti düşük olanı da motive etmek, performansı arttırır. Bu nedenle yöneticiler adil olmalıdırlar. Adil olmayan bir  yönetici çalışanlarından verim alması mümkün değildir.

Batman’da kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerinin büyük bir kısmının akıl almaz beceriksiz ve koltuk koruma sevdalarının  yüzünden Batman maalesef yıllardır hak ettiği hizmeti ve yatırımı alamamaktadır. Kurumlardaki iç çekişme ve gruplaşmalardan  dolayı memlekete hizmet akıllarına bile gelmiyor.

Ak Parti’de milletvekilliğe ve il başkanlığına gelen siyasetçiler  bazı kamu-kurumlarda yöneticilerde değişimin yaşanacağının sinyalleri veriliyor. Ancak bazı yöneticiler var ki, her dönemin adamı oluyor. Kimler gelse de yapıştıkları koltuktan alınamıyorlar.

 Yıllardır sırtını birilerine dayayan nasıl olsa bana  bir şey olmaz, arkamda beni koruyanlar var diyerek krallıklarını ilan eden bazı yöneticilerin  değişimine ne zaman başlanacak. Gerek kendi personellerine ve gerekse halka zulüm eden, kurumlarında yolsuzluklara göz yumma, adam kayırma ve kendi personeline her konuda psikolojik baskı uygulayan bu tip yöneticiler Batman’dan temizlenmesi lazım. Yıllarca Milletvekillerinin, ve geçmiş teşkilat başkanlarının , Bürokratları atarken belirli kriterleri dikkate almadığı açıkça görülüyor.

Ak Parti İktidarları döneminde çok büyük hizmetler yapıldı. Ancak  maalesef Batman’da yapılan bu önemli hizmetler halka yansıtılmadı. Yöneticiler az da olsa yaptıkları hizmetleri kendilerine mal ediyorlar. Batman Ak Parti yöneticileri kamuoyu tarafından istenmeyen yöneticileri  tespit edip,  görevlerinden uzaklaştırmaları başta Ak Parti’nin, memleketin ve halkın yararına olacaktır. Kendilerinin ve çevrelerinin çıkarları için işgal ettikleri makamları kullanıp,  kendilerini kral ilan eden bazı yöneticiler, astığım astık, kestiğim kestik gibi otoriter davranışlarda bulunmaları, kul hakkını hiçe saymaları ebetteki cezasız kalmamalı. bir gün hiçbir şey cezasız kalmayacak ancak, ceza erken kesilmelidir.

Ak Parti Batman Milletvekili Ataullah Hamidi ve Ak Parti Batman İl Başkanı Murat Güneştekin , yarından itibaren Batman’a yapacakları en büyük iyilik ve hizmet,  bu başarısız ve kendisini kral sanan İdarecileri tespit edip onlarla yollarını ayırmak olmalıdır. Batman’ın yeniden şahlanması, halkın beklediği hizmetlerin gelmesi için başarılı, çalışkan, İş bilen, dürüst ve vicdan sahibi yeni bir yönetici kadrosuna , bazı kurumlarda kökten sil baştan değişime acilen zaruriyet vardır.

 Kurum yöneticileri derken bulundukları makamların hakkını fazlasıyla veren yöneticiler de yok değildir. Memleketimize ve halkımıza hizmet getirmek için çaba gösteren yöneticiler de korunarak destek verilmelidirler. Siyasetçilerin yöneticilerden kanuna aykırı her hangi bir iş isteyeceklerine inanmıyorum. Siyasetçiler kurumlarda olan bitenleri denetlemeleri gerekir diye düşünüyorum. Aksi halde yöneticilerin bütün olumsuzlukları kendilerine mal edilecektir.

 Batman’da sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri kurumların başına bürokrat olarak atanmaları doğru bir yaklaşım değildir. Memleketimize hizmet etmek isteyen yöneticilere sivil toplum kuruluşların bir kısmı kendi adamları olmadıklarından dolayı çalıştırmamaya çalışıp, ayaklarını kaydırıp kendi adamlarını yerlerine getirmeye çalıştıklarından bütün Batman kamuoyu haberdardır. Sivil toplum kuruluşların görevleri bürokratları ve yöneticileri atamak değildir. Görevleri kendi üyelerinin hak ve hukuklarını aramaktır.

Kurumların düzeltilmesinde gözetilmesi gereken en önemli şey, “benim adamım olsun” kriteri olduğu için, bugüne kadar tüm siyasi iktidarlar bürokraside maksimum verimlilik ve rekabet kısmını kaçırmıştır. Buna AK Parti'nin son iki dönemini de ekleyebiliriz.

Liyakat ve ehliyet meselesi, 15 yıllık AK Parti iktidarları döneminde, bu son iki dönem kadar hiç gerilememişti. İlk yıllarda hatırlıyorum, Erdoğan ve diğer yöneticiler, kurumların başına birini atarken, kılı kırık yaran bir titizlikle hareket ederlerdi. Şimdi bu hassasiyet yok denecek kadar azalmıştır. Bu nedenledir ki, kurumlarda verimlilik, üretkenlik, rekabet şartları çok geriledi. Zira tüm kurumlar, başlarına atanan yöneticiye göre pozisyon alır, renk değiştirir ve ona göre bir performans gösterir.

Batman’daki siyasetçiler geç olmadan bütün kurum yöneticileri gözden geçirerek, işgal ettikleri makamları hak edenleri koruyup, hak etmeyenleri ise yerli veya yabancı ayrımcılığı yapmadan görevden almaları Batman halkına yapılmış en büyük iyilik olacaktır diye düşünüyorum.  Aksi halde Batman hizmetler konusunda  gerilemeye mahkum olacaktır. 

 
 
 
Etiketler: KURUM, YÖNETİCİLERİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı