Yazı Detayı
26 Ocak 2020 - Pazar 10:52 Bu yazı 295 kez okundu
 
KÖYLERİN ŞEHİRLERDEN FARKI YOK
Vedat Aydın DENİZ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Bir ülkenin dağlarına, ovalarına, yaylalarına, kıyı veya kenar köşelerinde iskan edilmiş olan ve en küçük yerleşim birimi olarak bilinen her köy bizim köyümüzdür. Eskiden hizmetlerden yoksun olan köy ve mezralarımız şimdi ise şehirlerde yaşayan vatandaşların faydalandıkları bütün hizmetlerden köylü vatandaşlarda faydalanıyor.  Ve köylerimizin şehirlerden hiçbir farkı kalmamıştır.

Eskiden hayat şartları sebebiyle köylerde hele hele küçük dağlık köylerde yaşamak oldukça zordu. Çünkü suyu yoktu, sağlık adına hiçbir şey yoktu, elektrik yoktu, pek çokları okul ve öğretmen bile yoktu! İşte bu sebeplerden dolayı köy hayatı oldukça zor olduğu için oralarda ancak zorda olsa tayin edilmiş olan öğretmenler gider, öylesine zor ve imkansız şartlara o aşk ve gönül erleri katlanabilirlerdi.

Saatlerce hayvan sırtında gidebilmek, kendisi veya çocukları hastalandığı zaman  doktora gitmekte ve tedavi olmaktan mahrum kalmak , insan sağlığına elverişli olup olmadığı ancak bula bildiği suları içmek köyde yaşamanın ağır şartlarından biriydi.  Son yıllara gelinceye kadar, o köy benim köyümdür diyemedik, köylerin ve köylerde oturan milyonlarca insanımıza kucaklaşmadık. Dertlerine derman olmadık, çok zaruri ihtiyaçlarına çare arayıp bulamadık ve büyük ölçüde de ihmal ettik.

Böylesine bir yaşantı ve oldukça garip bir manzara ile iç içe bir hayat süren köylerden şehirlere hızlı bir göç dalgası başlamış oldu. Bu dalga yıllar yılı devam etti. Bu beklenmedik göç dalgasının ardından pek çok köy boşaltıldı. Aralarda dört ihtiyardan başka genç nesil kalmadı. Köyler boşaltılırken, şehirlerde beklenmedik nüfus artışı başladı.  O dönemlerde Türkiye nüfusunun yüzde yetmiş beşi köylerdeydi. Geri kalan yüzde yirmi beşi ise şehirlerde yaşıyordu. Hızla devam eden göç dalgası sonunda şimdilerde nüfusumuzun  yüzde yetmiş beşi şehirlerde, ancak yüzde yirmi beşi hata bundan daha azı köylerde yaşanmaktadır. Köylere dönüş ve tarların tam kapasiteyle çalıştırılması için köye dönüş imkanları hazırlanmalıdır.

Varamadığın ve gidemediğin köy senin olabilmesi için onların yaşantılarından ve hayat şartlarından habersiz olan devlet ve siyaset adamları gelip geçmiştir. Köy halkıyla kucaklaşma değil, hallerini sormak, kısa vadeli sohbet etmek bile akıllardan geçmezdi. Eski yöneticilerin. Kışın kardan-buzdan, yazın ise tozdan çamurdan kente  gitme imkanı olmayan köylerimiz özelikle son yıllara kadar kaderleriyle baş başa kalmışlar, ancak seçimden seçime oy avcılığı için köylere uğrayan siyasetçiler olmuştur.

Ak Parti iktidarı köylere elektrik, su, yol, telefon, ve köylerin çoğunluğuna kanalizasyon şebekesi yaptırdı. Batman’da suyu, yolu, okulu ve elektriği olmayan köy yoktur.  Ak Parti iktidarından önce köy hizmetleri  müdürlüğü ancak yılda ancak bir-iki en fazla üç köy yolunun yapımını programa alabiliyordu. Ak Parti iktidara geldikten sonra  hizmete ihtiyacı olan ve hizmet yoksunu   olan bütün köy ve mezralarda vatandaşların önemli ihtiyaçlarından olan okul, su, elektrik, yol, telefon ve sağlık konularını il özel idareleri tarafından siyasi görüşlerine bakılmaksızın bütün köy ve mezralara hizmet götürüldüğünü görüyoruz. Bu hizmetlerin götürülmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkısı olmuştur.

Bu hayatın kör cilvesi yıllar yılı devam etti. Son dönemin hem devlet hem de siyaset erbabı köylere ve onları her türlü mübrem ihtiyaçlarına cevap verme kararlılığını göstermiş oldu. Önce köylerimize yol ile, hemde asfalt ile girildi. Bunun hemen ardından sağlıklı bir içme suyuna kavuşturuldu. Hemen hemen bütün köylerimiz medeniyetin en önemli ihtiyaçları arasında ilk sırada yer alan elektrik nimeti ile köylerimiz bugün ışıl ışıl oldu.

Artık yola sıhhatli içme suyuna ve elektriğe ulaşan  köylerimiz sağlık hizmetlerinde de hiç olmazsa  bir nebze olsa da istifade etmeliydi. Mevcut duruma göre büyüklerinden başlamak üzere, köylerin önemli bir kısmına  ebe ve sağlık memuru gönderilerek o konuda yavaş yavaş kavuşturulma  yolundadır.  Şimdilerde gidilmeyen, ulaşılmayan köy hemen hemen yoktur. Onun için diyoruz ki, tamamına gidebildiğimiz, kolaylıkla ulaşabilme imkanına sahip olabildiğimiz her köy bizim köyümüzdür. 

Gidilmeyen, varılmayan köylerimizde şimdilerde küçük bir şehir havasına bürünmüştür.  Bir şehir evinde ne gibi zaruri ihtiyaçlar mevcut olanlar aynıları köy evlerinde de vardır.  Eskiden köyün şehir olacağına evin şehir olsun denilirdi. Şimdilerde artık hem köylerimiz, hem de oralarda yer alan evlerimiz şehir olmuştur.  Dışlanması asla mümkün olmayan her köy, her mezra bizim köyümüz, bizim mezramız, oralarda yaşayan bütün insanlarda  ayrım  ve seçim yapmadan bizim insanımızdır.

 
 
 
Etiketler: KÖYLERİN, ŞEHİRLERDEN, FARKI, YOK,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Göztepe
39
0
13
9
10
32
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı