Yazı Detayı
14 Haziran 2020 - Pazar 01:18 Bu yazı 749 kez okundu
 
İYİ BİR YÖNETİCİ NASIL OLMALI?
Vedat Aydın DENİZ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Başarılı bir yönetici öncelikle adaletli, sevecen, saygı ve sevgiyi bilen kriterlere sahip olması gerekir. Yöneticilerin tutum ve davranışları çok önemlidir.  iyi bir yönetici nasıl olmalı, hangi tutum, davranış, kriterlere ve niteliklere sahip olmalı konusunda düşüncelerimi siz değerli okuyucuların beğenisine sunacağım.

Temsil ettiği kurumun amaçlarını ve hedeflerini, misyon-vizyonunu, stratejilerini, kurumsal ilkelerini, değer önermelerini çok iyi bilmelidir.

Yönetici olarak bulunduğu kurumun bünyesinde görev yapan tüm personelin insani duruş, iş etiği ve kişisel değer yaklaşımlarını iyi tanıması gerektiğini bilmelidir.

İyi bir yönetici, insanları dinlemesini bilir. Personellerini ve vatandaşları ayırım yapmadan vakit ayırıp kendisine başvuran her insanı dinler, mazeret ve taleplerini, kin ve nefret gütmeden çözüme kavuşturmalıdır.

Görevini yaparken amirlik edasıyla değil, “Bunlar benim görevlerim ve dolayısıyla ben de görevimi yerine getiriyorum” diye düşünmeli ve astlarına bu mesajı vermelidir.

Yönetici olmanın gerekliliklerinden birinin çalışanlar ve hizmet ettikleri vatandaşlar arasındaki adaleti sağlamaktır.

Görev yaptığı kurumda yapıcı tutum sergilemeli, hata gördüğünde düzeltip rehberlik etmeli, bir hasarı onarmaya çalışırken yeni hasarlara yol açmamayı prensip edinmelidir.

Yöneticilik yaparken  yetkisinin ast/üst ayrımı olmaksızın ekip arkadaşlarının sevinçli veya üzüntülü özel zamanlarında yanlarında olmaya özen göstermelidir.

İyi bir yönetici, öncelikle karar vermenin yöneticinin en temel yetkinliklerinden olduğunu aklından çıkarmamalıdır. Bununla beraber yönetici karar verirken önce sorunun teşhisinin doğru yapılması, sonrasında çözüm için alternatiflerin belirlenmesi, bu çözümlerin birbirlerine göre avantajlarını inceledikten sonra nihayet sorumluluk üstlenip karar alması ve bu kararın ardında kararlılıkla durmasının önemini bilmelidir.

Tebessümlü olmalı, ekibine ve temsil ettiği göreve ilişkin yakın çevresine güven vermelidir.İyi bir yönetici önyargı ve eleştirel tutumdan uzak durmalı ve esnek olmalıdır.

Başarılı bir yöneticinin zamanının en önemli bölümü sosyal ve iletişim odaklı olmalı, en üstün becerilerinin ilk sırasında etkili iletişim ve sosyal becerisi yer almalıdır.

Mutlaka sosyal zekası gelişmiş bir insan olmalı, hitabet becerisini özenle güçlendirmelidir. Karşısındakini küçük görmeden hareket ederek, kırmadan ve bağırmadan sorununu çözmelidir.

Bütün davranışlarıyla tutarlı ve örnek duruş sergilemeli, temsil kabiliyeti yanında mutlaka; insani değerlere özen göstermelidir.

En önemlisi de insanları hizmet etmeyi sevmeli, yöneticilik rolünün en çok da İnsanlara hizmet etmeyi ve çalışanlarına kendisini sevdirmeyi iyi bilmeyi gerektirdiğini asla unutmamalıdır. Hal ve hareketlerinden dolayı kendisini eleştirilen kişi durumuna getirmemelidir.

İşgal ettiği makam gelip geçici olduğunu unutmamalıdır. Ben yöneticiyim astığımı asarım kestiğimi keserim mantığıyla hareket etmemelidir. İyi yönetici çalışanlarının mazeret ve taleplerini dinleyip imkanlar dahilinde çözüm üretip, ince ve zarif bir şekilde çalışanını memnun eden  yöneticidir.

Değerli okuyucular, iyi bir yönetici nasıl olmalı ile ilgili görüş ve düşüncelerimi sıraladım. Kurumlarda çalışan memur ve işçiler de yasal çerçeveler içerisinde emirleri altında çalışan yöneticilere karşı gelmeyerek verilen görevleri yerine getirmelidirler.

Üye oldukları sendikalara güvenerek  kendilerine verilen görevleri yapmayarak, amir ve yöneticilerini sendikaların yaptıkları basın açıklamalarıyla eleştirmeye alet olan çalışanlar yöneticilerine yaptıkları büyük haksızlık ve saygısızlıktır diye düşünüyorum.  Unutulmasın ki, devlet yöneticilere de çalışanlara da vatandaşlara hizmet edilsin diye maaş ödüyor.

Bütün kamu çalışanları ideolojilerine değil,  memlekete ve vatandaşlara hizmet etmeyi görev bilsinler. Siyaset yapmak sendikaların görevleri değildir. Sendikaların görevi üyelerinin hak ve hukukları savunmaktır. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki, ilimizdeki sendikaların büyük bölümü üyelerin hak ve hukuklarını bir kenara bırakmış, siyasetçilerin etrafına pervane oluyorlar.

 
 
 
Etiketler: İYİ, BİR, YÖNETİCİ, NASIL, OLMALI?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı