Yazı Detayı
25 Kasım 2018 - Pazar 11:56 Bu yazı 622 kez okundu
 
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Batman kamuoyunda AK Parti Batman Belediye Başkan aday kimin olacağı tartışılırken, aday adayları ve isimlerini açıklamayıp gizli aday adayı olanlardan gösterilmeyerek cumartesi  günü Haliç Kongre merkezinde yapılan aday tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ak Parti Batman İl Başkanı Murat Güneştekin’in olduğunu açıkladı.

Şimdi sıra geldi ilçe adaylarının, İl Genel Meclis Üyelerinin ve Belediye Meclis Üyelerinin belirlenmesine. İlçe Belediye Başkan adaylarını Batman AK Parti yöneticilerinin referans olacağı kişiler olacakları söyleniyor. Ak Parti Batman’da 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde gösterilecek adaylarla çıtasını yükseltecek mi? Bekleyip göreceğiz. Bugün itibarıyla gözler ilçe adaylarına çevrilmiştir. İlçe adayları kimler olacak.

Oy potansiyeli olsun, parası çok olsun, biraz da işini bilsin gibi bakış açısıyla yapılan taramada karşısına mevcut veya eski başkanlar çıkıyor. Bunlarla yaşanabilecek kan kaybı önlenebilecek  midir. İlçe Belediye Başkan adaylarının belirlemesine  kimler rol sahibi olacak.

Batman Belediye başkan adayı olarak Güneştekin’in  görüşlerine başvurulacak. Şayet vekil de belli isimler üzerinde uzlaşırsa onların da önerileri dikkate alınır.  vekil ve Başkan adayı görüş ayrılığına düşerlerse, kimleri önerdiklerinin hiçbir önemi olmayacak.

Batman ilçe adaylarının bir kısmı kimlerin olacakları şimdiden  beli oldukları söyleniyor. Kozluk Belediye Başkanı Veysi Işık, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ve Beşiri eski Belediye Başkanı Sait Karabulut tekrar aday gösterilecekleri garanti olarak görülüyor.

İlçelerdeki aday adayları tamamen birbirine zıt kişilerdir. Aday gösterilmeyecek aday adayları gösterilecek adaya çalışacaklar mı? Duyduğum kadarıyla bazı aday adaylarının kendilerini ifade etme fırsatı dahi verilmediğinden yakınıyorlar. Ve adaylık verilmediği durumunda başka partilerde aday olacakları veya bağımsız olarak adaylıklarını koyacaklardır. Durum böyle olursa hem kendilerine hem de partilerine zarar verecekler.

Güneştekin’in listelerde kendisine yakın ve güvenilir isimleri bulamaması halinde genel merkeze sunacağı görüşü ne olacak merak ediyorum.  Ekseriyetle mevcut Belediye Başkanlarıyla yola devam yönü daha ağır basıyor.  Ak Parti Genel Merkezi bir sürpriz karar alarak ilçelere aday adayı olmayan kişileri aday yapabilir. Tabi sonunda karar verecek olan partinin yöneticileridir.  Bunlar birer varsayım.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı adaylarda aranan kriterleri hepimiz duyduk. İlçelerde kimlerin aday gösterileceğini duyumlarını alıyoruz.  Aday gösterilmeyen aday adayları ne kadarı belli eder, dışa vurur bilmiyorum ama hiç olmadığı kadar tepkililer. Kendilerini ifade etme fırsatı dahi verilmediğinden yakınıyorlar.

Halka rağmen aday dayatılması ve HDP’nin de bu fırsatı iyi değerlendirmesi halinde  Ak Parti ters köşeye yatabilir.  Nitekim bunu en iyi AK Parti bilir ve bunun muhasebesini Ak Parti yapması gerekir.

Batman’da Ak Parti geçmişte kusmuş ve adaylar belirlendikten sonra küsecek aileleri kimler partiye kazandıracak merak ediyorum. Ak Parti için önemli olan 2019 yerel seçimlerinde Ak Parti’nin güçlenmesi için bu rolü üstlenecek ve küskünleri partiye kazandıracak önemli aktörler kalmış mıdır.

Başta Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir ve Batman Belediye Başkan adayı Murat Güneştekin olmak üzere, bütün ilçe ve belde adayları gururu bir kenara bırakarak seçimde çıtayı yükseltmek adına küskünleri ikna etmek için büyük bir çaba sarf etmeleri gerekir. Aksi halde yenilgiye hazır olsunlar. Çünkü Ak Parti’de küskün ve kırgın seçmen çoktur.

Aslında bütün ilçelerde aday adayı olan isimler, kendilerini destekleyeceğini düşündükleri bazı siyasilere güvenerek ortaya çıkıyorlar. Yukarılardan birilerinin desteğini alma düşüncesine dayanmadan kendilerine, kapasitelerine, bilgi birikimlerine, tecrübelerine, toplumda kabul görme oranlarına güvenerek aday adayı olan isimler çok az. Keşke böyle olsa ama maalesef öyle değil.

Tam tersi kendilerine güvenenler bu yarışın dışında kalıyorlar. Bunlar ülkemizdeki siyasi yapıya güvenmiyorlar. Zira adaylar kim ne derse desin bütün partilerde kaliteye, kapasiteye, birikime, tecrübeye göre değil arkasındaki siyasi güce göre belirleniyor. Kimin gücü daha fazla ise onun desteklediği isim aday yapılıyor.

Siyasette her şey mümkün. Ancak üç ilçede her şeye rağmen Kusen, Işık ve Karabulut isimleri bana adaylığa daha yakın gibi geliyor. Bu üç ismin diğerlerine göre avantajlı çok yönleri var. Bu üç isme bakarak arkasındaki güçleri tahmin etmek de zor değil. Bakalım yarıştan hangi aday adayları daha baskın çıkacak.

Son olarak, Batman’da partinin kendisini bir yerlere taşıyacağı isimlere değil, partiyi ve davayı sırtlayacak isimlere ihtiyacın olduğunu söylüyorum.

 
 
 
Etiketler: İLÇE, ADAYLARI, KİMLER, OLACAK?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı