Yazı Detayı
24 Aralık 2017 - Pazar 11:43 Bu yazı 914 kez okundu
 
HASTAHANELER “ÖZEL” İLGİLENİYOR
Ahmet YAMAN
ahmetyaman72@hotmail.com
 
 

2002 de Ak Parti hükümetleri öncesinde ülkemizde sağlık alanında çok ciddi sıkıntılar yaşanmakta idi. SSK Hastaneleri ile Devlet Hastanelerinde doktor yetersizliğinde, temizliğine kadar birçok alanda vatandaşı bezdirecek uygulamalar bulunmakta idi.

İlimiz özelinde gidersek hastanelerin eski dönemlerde halinin içler acısını gözler önüne serebiliriz. Batman SSK Hastanesi ile Batman Devlet Hastanesinin kapasitesinin büyüyen Batman’a yetmiyordu.

Batman SSK hastanesine hastasını getirmek isteyen bir vatandaş ilk olarak sabah namazı ile birlikte kuyruğa girmek ve böylece sıra almak zorunda idi. İlk sıraları kapanların hastasını muayene ettirebildiği bu sistemde çile ilaç alma sırasında devam ediyordu. Önce ilaç parası yatırılıyor, sonra ilaç alınabiliyordu. Hastanede bulunmayan bir ilaçla karşılaştığınızda da yine resmi işlemler imza ve mühürler den sonra dışarda alma, parasını da sonra tahsil etme yoluna gidebiliyordunuz.

O günden bu güne ne değişti denilebilir. Çok şey değişti. Türkiye sağlık alanında ciddi bir reform yaptı. Özel hastaneler sayısı arttı. Vatandaşlar devlet eczanelerine mahkûm olmadan özelden ilaçlarını alabilme imkanına kavuştu. Bunlar olurken SSK Hastaneleri ile Devlet Hastaneleri özellerle yarışır hale geldi.

Hizmet kalitesi ve hizmet sunumu açısından bugün ilimizde Bölge Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum Hastanesi özel hastanelerle hem kalite hem de hizmet açısından yarışır durumdadır. Vatandaşı önceleyen sistemlerin veya iktidarların yapması gerekenleri bu iktidar 2002 den beri yapmaktadır.

Devletin vatandaşa hizmet odaklı yaptığı reformları bizler veya teşebbüs sahipleri ranta dönüştürmeye çalıştılar ve halen de çalışmaktadırlar. Devlet vatandaş için tüm bu imkânları özel sektöre aktarırken özel sektör ise vatandaşın sağlığından çok cebine yönelmiş durumda.

İlimizde faaliyette bulunan özel hastaneler ile ilgili çok ciddi iddialar bulunmaktadır. Hastaneye yolunuz bir şekilde düştüğünde çok ciddi bir maliyetle karşılaşıyorsunuz. Tedavi öncesi tetkiklerin yapılması belki teşhis için doğru ve önemlidir. Hastalıkla ilgili gerekli tetkiklerin abartıldığı ve bu yüzden devletin özellikle ödemesini yapmadığı veya az bir bedel ödediği tetkiklerin çoğunlukta yapıldığı hasta ve hasta yakınlarının şikâyetine konu olmaktadır.

İlimizdeki herhangi bir özel hastaneye gittiğimde 100 liradan aşağı bir bedelle çıkamıyorum” sözünü hastane kapılarında veya koridorlarında bekleyen hastalardan dinlemek artık rutin bir hal almıştır. Sağlık sektörünün maliyeti yüksektir. Ancak bu kadar hastanın olduğu ve tüm hastanelerin doluluk oranın yüksek olduğu ülkemizde bu maliyetler kazancın yanında basit kalmaktadır.

İlimizdeki özel hastanelerin ücretlerinin yüksekliğinin yanında vatandaşlardan dinlediğimiz başka bir konu var ki yok dedirtecek cinsten. İnsan sağlığının önemli olduğu ve bu alanda çalışan kuruluşların sağlığı bu kadar önemsemeden sadece ceplerini doldurmaya dönük bir faaliyet içinde bulunduklarını düşünmek bile insanı rahatsız etmektedir.

Özel Hastanelerin acil durumluk hastalar ile ilgili tercih yaptıkları, kendi hastanelerinde ex olmuş hasta sayısı istatistiğini azaltmak için acil vakalara müdahale etmediği, yada ex olma ihtimali olan hastaların Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesine aktarıldığı, bir iki gün sonra da o hastaların oralarda öldüğü iddiası dahi mide bulandırmaktadır.

Batman bir sağlık üssü konumunda. Çevre il ve ilçeler ilimizde diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da hizmet görmektedirler. Bizleri mutlu eden bu gelişme ne yazık ki suiistimal ile birlikte eziyete dönüştürülmektedir. Hayatının son günlerini bir şekilde evinde geçirmesi gereken insanların hastalarını bir iki günlük için Diyarbakıra veya başka bir ile göndertmek insanlık dışı bir muameledir. İnsanlar hastalarını gönüllü olarak götürüyorlar ise söylenecek bir söz yok. Fakat insanları tıbbi terimlerle ve ve umut aşılayarak il dışına göndermek ne Hipokrat yeminine ne insan odaklı düşünceye ne de dine uygun bir davranış değildir.

Özel hastaneler veya özil işletmelerin kar amacı gütmediğini söylemek iktisat ilmini hiçe saymak demektir. Tabi ki özel işletme mantığı ile özel hastaneler kar edecek, yeni yatırımlar yapacak ve bizlerde onlardan güzel hizmetler görmeye devam edeceğiz. Ancak bunu yaparken hastaların sırtına basmayacaklar, hasta yakınlarını tavuk yumurtlayan tavuk gibi görmeyecekler, vatandaşı olduğu gibi devletin kaynaklarını hortumlamayacaklar.

Bu konuda görev sağlık il müdürlüğüne düşmektedir. Bizim önerimiz, son bir yılda özel hastanelerden Diyarbakır’a veya başka bir ile gönderilen ağır diyebileceğimiz hastaların sayısının tespit edilmesi ve bunlardan kaçının ölümle sonuçlandığının ortaya çıkarılmasıdır. Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesin de yatan hastaların kaç tanesinin ilimizden gönderildiğinin tespiti çok zor olmasa gerek. Beklentimiz her konuda olduğu gibi özellikle sağlık alanında paranın en son düşünülmesidir. İyi haftalar.

 

 

 

 
 
 
Etiketler: HASTAHANELER, “ÖZEL”, İLGİLENİYOR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı