Yazı Detayı
19 Kasım 2017 - Pazar 07:36 Bu yazı 907 kez okundu
 
GÖREV BİLİNCİ
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Her milletin, her devletin kanunlarında ve hemen hemen her toplumun inanç sisteminde; insanların görevleriyle ilgili anlayışlar vazedilmiştir Bunların en başında fertlerin üzerlerine tevdi edilen işin cinsi, şekli ne olursa olsun o işi en yararlı, en faydalı en şuurlu şekilde yapması istenir.

Bulunduğu, maaş aldığı ekmek teknesine hile eden, amirlik veya memurluk vazifesini çeşitli şekillerde ihmal ve ihlal eden kimseler kanunlar karşısında sorumluluktan kurtulamazlar.

İnsanın üzerine aldığı, seçimle veya tayinle (atama ile) herhangi bir göreve getirildiği kimse vazifesine aşk derecede bağlı olmalı, bu yüksek ahlak ve ulvi şuur üzerinde görev yapmalı, savsaklamak, kaytarmak ve hileli yollara tevessül etmek gibi davranışlardan uzak kalmalıdır.

Üzerine aldığı herhangi bir vazifeyi hakkıyla yerine getirmeyen, şuurlu şekilde bir çalışma sergileyemeyen, insanların gözlerini boyamayı önemli bir marifet sayan bazı seçilmişler ve atanmışlar; her işin en başında Allah korkusunun geldiğini bilmeli ve kabul etmelidir. Yüreğinde ve gönlünde vazife şuuru olan her görevli hak ve hakikat çizgisini en önemli ve en doğru bir yol, bir rehber olarak seçmelidir.

Böylesine bir hakikatten mahrum olan her görevli hem dostlarına, hem samimi arkadaşlarına ve meslektaşlarına bile hile yapmayı hüner sayar. İş bununla da bitmiş olmaz. Bulunduğu makamda, kendisine emanet edilen iş yerinde korkunç boyutlara varan bir israf ve önü ve sonu belli olmayan büyük ölçüde bir savurganlık kendini göstermiş olur.

Görev bilinci, Allah korkusuyla birleşince kötülükleri, yasakları, kanunsuzlukları ve harama gitme ihtimalinde olan İslam dışı faaliyetleri önlemek kolaylaşır. Her yetkili ve her görevli, bir eline Allah korkusunu, öbür eline de kanunların yetkisini alarak bir çalışma içinde olmalıdır.

Ölçülü ve vicdani faaliyetler her vazifeli şahsa güven ortamı hazırlar. Bu açıdan, bu gerçekten hareket etmeyi kendisine prensip edinen her görev başarının sırlarını elde etmiş sayılır. Bunun aksine bir tutum ve böyle bir davranış içinde olan kimseler ise her işte, her aşta bir tilki kurnazlığı sergileme gayreti ve çabası içinde olur.

Görevini kötüye kullanan, hile ve huda yapan, milletin ve hemşerilerinin parasını ve imkanını çok önemli kul hakkı olarak boynuna geçiren kimseler yakayı bir takım hileli yollarla kurtarsalar bile ahiret aleminde o suçlarının cezasını kat bekat çekeceklerdir elbette.

Alınıp-verilen her nefesin, atılan her adımın, işlenen her fiilin ağızdan çıkan iyi veya kötü her sözün ilahi adalet terazisinde tartılacağı gün gelmeden ve eldeki görev imkanı gitmeden herkes kendisini toparlamalı ve hemen vicdani katılıktan, eş-dost ayrımı-kayırımı yapmaktan, hele hele savurganlık denilen aşırı israftan son derece sakınmalı ve mümkün mertebe de uzak kalmalıdır.

Bir vazifeli için, bir etkili makam ve mevki sahibi için, bir insan için ve hepsinden daha önemli olan bir Müslüman için bunlara riayet etmek çok büyük önem arz eder. Ömürlerini hep şahsi menfaat uğrunda tüketen, güç vehmettiği  makamlar karşısında ihtirama geçip kamburlaşan, eğilen, yalakalık yapanların kirlenmesi kaçınılmazdır. Küçük adamların büyük gölgeleri...

İnsani melekeleri dumura uğramış ve nefsin emrine verilmiş  böyle tiplerin toplum adına millet adına ortaya koyacakları bir plan ve proje olmadığı gibi insanlık için hep huzursuzluk kaynağı olacakları da aşikardır.

Özellikle siyasetçilerin;  her platformda yalakalık yapmak için kuyruğa giren bazı yalaka takımları, bir makam mevki kapmak için ve resmi kurumlarda bir yerlere gelebilmek için kendilerine görev edinen ve bunu bir adet haline getiren fertlere karşı iradi bir duruş sergilemeleri, yalakalık yapmaktan haz duyan bazı siyasetçilere de toplumun bir refleks ortaya koyma zarureti vardır.

Şehrimizde de bunları görüyoruz ve gerçekten üzülüyoruz.  Kendisinden yaşça küçük olan  siyasetçilerin, idarecilerin ve işadamlarına yalakalık yapma yarışına giren insanların görüntüsü hicap verici. Acaba yıllarca aynı koltukları işgal eden yalakalık yapmada mahir bazı STK temsilcileri,  varlıklarını yalakalık yapmaya mi borçlular diye düşünmekten de kendimi alamıyorum. Yalaklık yapma ile bir takım kazanımları elde etmeyi  yahut sahip oldukları mevkilerde devamlılıklarını,  siyasetçiler ve idareciler sayesinde sağladıklarını düşünen,  siyasetçilerin ve idarecilerin,  yasalardan aldıkları gücü ve tasarruflarını  onların üzerinden duygusal bağ oluşturarak kırmaya çalışan zavallılar.

Milletin, neslin geleceği adına hiç bir fikri, planı, projesi, derdi, ıstırabı olmayan, midesi aktif beyni pasif kelli felli bazı insanların hep yalakalık yapma ve protokolde   görünme derdinde olmaları her şeyden önce tedavisi zor bir hastalık gibi görünüyor. Böyle bir hastalığın toplumun ekserisine yayılması durumunda stoklardaki oksijen çadırları da yeterli gelmeyebilir.

 

 
 
 
Etiketler: GÖREV, BİLİNCİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Göztepe
39
0
13
9
10
32
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı