Yazı Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 11:45 Bu yazı 916 kez okundu
 
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Bundan otuz kırk yıl öncesinde insanlar, bağda bahçede çalışırlar, akşama kadar tarlada koşuştururlar,  günlük işleriyle meşgul olurlar, o yorgunluklarını da gecede bırakarak sabah dinlenmiş bir vücut, dinç bir kafayla uyanırlardı. Doğan her güneş umutla doğar, gelen her gün hayat tadında yaşanırdı. Akrabalığın, arkadaşlığın, dostluğun bir anlamı, bir değeri vardı. Çok güzel atasözleri, çok güzel insanların dilinde, şevk olur, teselli olur, umut olur insanlığın direncini artırır, moralini yükseltirdi. Halkın bağrından çıkan türküler, dilinden dökülen maniler ve gönlünde mayalanan şiirler normal hayata sanatsal çeşniler katar, gençliğin hayal dünyasını genişletir, yaşlılara da bir bilgelik aşılardı.

Sanki takvim yaprakları böyle sonbahar gazelleri gibi dökülüvermez, günün, haftanın, ayın, yılın bir bereketi vardı. Mahmur sabahlar, uzun öğleler, geniş ikindiüstleri, bir liman gibi sığınılan akşamlar ve yün yataklarda ağırlanan geceler vardı. Tandır ekmeğinin kokusu, tereyağının lezzeti, Camız kaymağının büyüsü, küflü peynirin tadı dilde bambaşka rayihalar bırakır, nimetin bir şükür sebebi olduğunu insan idrakine adeta işlerdi.

Köşede bir radyo olur, ondan gelen ses bütün odayı doldurur, ev halkına şenlik olurdu. Radyo deyince, başka milletlerde de var mı bilmiyorum ama bizde radyo tahtası diye bir şey vardı. Odanın yüksekçe duvarına tutturulan bu aparatlı tahtanın üstüne radyo konur, onun da üzerine dantel işlemeler örtülürdü. Kış günleri sobanın kurulmasıyla başlar, onun etrafında sıcacık sohbetler edilirdi. Dedeler ibretli kıssalar, menkıbeler anlatır, nineler aynı masalları tekrarlar dururlardı ama her defasında yeniymiş gibi dinlerdi evin çocukları.

Perşembe akşamlarının, cumaların, kandillerin ve bayramların rengi vardı sanki gözlerimizle gördüğümüz ama adını koyamadığımız. Bu zaman dilimlerinin manevi havasının, bütün mahalleye, şehre hatta ülkeye bir nüfus edişi vardı ki bu insanı daha güçlü, daha kavi kılardı. Önemli günlerin belirtisi camide imamın, sokakta bakkalların gündemini belirler, buralardan bütün mahalleye yayılırdı. İmam, vaazlarında söz eder, bakkallar, satışa sundukları çeşitleri böyle günlerde farklılaştırırlardı

Yazlar, özellikle çocuklar için oyun ve oyuncak üretme zamanlarıydı. Körebeler, saklambaçlar, birdirbirler, uzun eşekler, çelik çomaklar, topaç döndürmeler, bilye boncuk oyunları, plastik toplar, kayısı çekirdekleri, boşalan makaralar, telden yaptıkları arabalar, bilyeli tekerlekli sandıklar, fenerler, meşaleler, lastik tekerler ve daha nice oyun ve oyuncaklar çocukların kendi becerileri ve hayal dünyalarıyla bezenerek bütün mahalleye bir cıvıltı, bir hoş uğultu bırakırdı.

Bir de seyyar satıcılar vardı sokağı güzelleştiren, coşturan. Sebzeciler, sütçüler, çimenciler, dondurmacılar, horoz şekerciler, çarşafçılar, eskiciler, oklava satan eşekli amcalar ve daha akla gelmeyen nice satıcılar. Hatta duvarları cilalamak için ak toprak satan yaşlı amca bile vardı. Alıç satanlar, yaz günü dağlardan getirdikleri karları pazarlayanlar, akşamdan sonra çıkan bozacılar. Kurban bayramları yaklaşırken kurbanlık satan köylüler. Kavun - karpuz sergileri.

Eşyanın kıymeti vardı. İsraf edilmez, her şey bir başka amaçla da kullanılabilir, öyle hemen atılmazdı. Su testiden içilir, yemekler ızgarada pişirilir, kahveler gaz ocaklarında yapılırdı, milan gazlar daha sonraları çıktı piyasaya. Hemen hemen her evin avlusunda tandır olurdu. O tandırlarda sadece ekmek değil güdükler, gevrekler yapılır, kuru fasülye yemeği pişirilir, güveçler yapılırdı. O avlularda mutlaka kümes de olur, tavuklar, horozlar, hindiler yetiştirilir, evin yumurta ve et ihtiyaçları buradan sağlanırdı. Bir köşede ahır olur burada da koyun, keçi, inek, camız gibi büyük baş hayvanlar beslenir, yine et ve süt ihtiyaçları görülürdü. Avarlar ekilir, sebzeler buradan elde edilirdi. Öyle her akla gelince bakkala, markete koşulmazdı. Öyle ki dışardan mahalleye sebze getirilmezdi. Yıllar ilerleyince bir gün bir dolmuşta filesinde pırasa gören yaşlı kadın içini çekmiş ve uzun zaman insanların dilinde mesel gibi dolaşacak şu cümleyi kurmuştu: " Ya demek Araplar'a da gider oldu pırasa! "

Bağlar bozulur, pekmezler kaynatılır, salçalar yapılır, kış hazırlıkları, pirinç, bulgur, kuru fasülye, nohut, patates, soğan gibi yiyecekler çuvallarla istif edilir, sucuklar, pastırmalar, kavunlar yaş üzümler tavanlara asılırdı.

Elbette daha pek çok şey daha vardı ama bunlar ilk aklıma geliverenler işte. Hülasa hayat güzeldi. Kendi üretir kendi tüketirdi insanlar,  bu alın teri ve iç huzuruyla yoğrulan gönülleri dingin bir toplumun gururu bütün evlerin bacasında tüterdi. Komşuluk bir mecburiyet değil bir hayat şekliydi. Bu günkü imkanlar yoktu belki ama o gün sırt sırta vermenin kuvveti ve direnci o günün hayat çilesini mutluluğa dönüştürmeye yetiyordu.

 

 

 
 
 
Etiketler: ESKİDEN, AKRABALIĞIN, VE, DOSTLUĞUN, BİR, DEĞERİ, VARDI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Göztepe
39
0
13
9
10
32
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı