Yazı Detayı
26 Ocak 2020 - Pazar 10:53 Bu yazı 269 kez okundu
 
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Değerli okuyucular bu haftaki yazımda toplumu üzen ve rahatsız eden iki önemli sosyal konuya değinmek istiyorum. Sokaklarda dilenen ve çalışan çocuklar. Komşu illerden, ilçelerden, kırsal kesimlerden ve Suriye’den  gelen yoğun göç ile birlikte Batman’da sosyal problemlerin ve çeşitli sorunların yaşanmasına sebep olduğunu görüyoruz.

Bu durum ilimizin toplumsal huzurunu, eğitim kurumlarımızın başarısını ve  eğitim kalitesini olumsuz etkilediği gibi, sosyal sorunların doğmasına neden olmuştur. İlimize gelen ailelerin eğitim seviyesinin düşüklüğü, ekonomik durumlarının iyi olmayışı  ve çok çocuklu ailelerden oluşması, ailede babanın herhangi bir mesleğinin olmayışı, vasıfsız işçi olması sebebiyle gündelik işlerden kazandığı gelirin sürekli olmayışı sonucu ailelerin çocuklarını küçük yaşlarda her hangi bir işte çalıştırmalarına sebep olmaktadır.

Böylece okul çağındaki çocuk eğitimini tamamlayamadan , arkadaşlarıyla oyun oynayıp çocukluğunu yaşayamadan ailesi tarafından sokaklarda çalışmaya zorlanıyor. Ailenin ilgisizliği sonucu da sokaklarda çalışan çocuk sayısının hızla artmasına neden olmaktadır.  Batman diğer şehirlerden, kırsal bölgelerden ve Suriye’den aldığı göçler sebebiyle sokaklarda çalışan çocuklar sorunu yaşayan bir kenttir.

Eğitim çağındaki çocuğun okulda bilgilendirilip  hayata hazırlanması gerekirken, okulun bilgi dünyasından uzaklaşarak, aile bütçesine katkıda bulunmak için ailesinin zorlanmasıyla  sokaklarda çalışmak zorunda bırakılıyor.  Bu çocukların sokaklarda, caddelerde, yol kavşaklarında, pazarlarda, parklarda, cami ve hastane önlerinde ayakkabı boyacılığı, simit ve mendil satıcılığı, yük taşıyarak çalıştıkları görülmektedir. Özelikle son yıllarda öğrenim çağında okulda olması gereken çocuklarımızın sokaklarda çalışanlarının sayısında önemli artışlar görülmektedir.  Sabahtan akşama kadar ailesi tarafından sokaklarda çalıştırılan büyük çoğunluğu ilköğretimden sonra eğitimlerine devam etmemektedirler.  Sokaklarda çalışmak  zorunda kaldıkları için hızla okuldan ve ailelerinden uzaklaşıyorlar, dolayısıyla toplumdan kopuyorlar.  Bu duruma sebep ise ailenin çocuğunu ihmal etmesi anne sevgisi, şefkati,  babanın ilgisizliği , ailenin eğitimsizliği,çocuğun okulda başarısız olması. Ailedeki olumsuz davranışlar ve tutumlar babanın eşine ve çocuklarına karşı sürekli şiddet kullanması.  Ailenin parçalanması, boşanmalar ve ekonomik sorunlar meydana gelmektedir. Ailesi tarafından çalıştırılan çocukların bedensel gelişimi, ruh sağlığı ve ahlaklı davranışları zarar görmekte ve gelişmemektedir. Sokakta çalışan çocuklar her türlü tehlikeye karşı karşıya kalmaktadırlar. Bally ve tiner gibi Zaralı madde bağımlısı olabilirler, cinsel tacize uğrayabilirler, hırsızlık kapkaç gibi suçları işleyebilirler. Çocuklar her türlü istismara uğrayabilirler. Sağlıklı ve huzurlu aile ortamında büyümeyen çocuğun eğitimine önem vermeyen ailesi, evin masraflarını karşılamak için çocuğun yaşına uygun olamayan, ruhsal ve fiziksel sağlığını tehlikeye sokacak işlerde çocuğunu çalıştırmamaktır.çocuk madde bağımlısı değilse bile, risk altındadır, madde bağımlısı olamayan en yakın adaydır.  Sokaklarda arkadaşlarına kendisini kabul ettirmek için sigara içmeye başlaması gibi zararlı alışkanlıkları kolayca kazanabilir.

Çalışan çocuk para kazanmaya başladığı için kendisini yetişkin gibi his eder. Zamanla ailesinin denetiminden uzaklaşan çocuk kendisini arkadaşlarından da soyutlar ve sosyal hayattan tamamen kopar. Sokaklardaki rahatlığı, özgürlüğü, sorumsuzluğu gördüğünden , ailesinden evinden sokakta yaşamayı tercih eder.

İlköğretim çağında okulda olması gerekirken, sokaklarda çalıştırılan çocuklar yeniden sıcak aile ortamında yetişerek, ders çalışarak, arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak topluma kazandırılmasında toplumun bir parçası oldukları bilincinin verilemsinde eğitimcilere önemli görevler düşmektedir.  Değerli okuyucular, Batman İl Emniyet Müdürlüğü, Batman Belediye Zabıtan Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü  bu konuda üzerlerine düşen görevleri en iyi bir şekilde yaptıklarını görüyoruz. Sokakta çalışan çocukların tespit edilmesi için görevliler tarafından alan taraması ve sokak çalışması yapılmalıdır. Alelerin tespit edilmesi ve  ailenin sosyal yönden incelenmesi, çocukların sosyal, ruhsal ve bedensel gelişimlerini çalışmalar olacaktır.

Sokakta çalıştırılan çocuğun, ekonomik ve  yoksulluk içinde  bulunan ailelerin sosyal yardım hizmetlerinden ve hayır kurumlarından yararlanmaları için çalışmalarını en iyi ve başarılı bir şekilde yaptıklarını görüyoruz. Çocuklarını eğitim faaliyetlerine katabildiğimiz sokakta  çalışmalarını önleyecek çalışmalar yalnız çocukların değil, herkesin yararına olacağını düşünüyorum. Çocuklara sağlıklı ve huzurlu yaşam ortamı sağlayarak, çocukların şiddet görmesinin, sömürülmesinin, madde bağımlısı olmasının, suça itilmesinin önüne geçileceğine inanıyorum.

Aileleriyle bir arada yaşayan çocukların ailelerini bilgilendirerek, eğiterek ve sosyal yönden destek vererek, çocukların yaşıtları gibi okulun güzel ortamında eğitimlerine devam etmeleri sağlanmalıdır. Çocukların sokaklardan kurtarılması demek; çeteleşmenin, şiddetin ve hırsızlık gibi suçların azalması demektir. Çocukların salgın hastalıklardan kurtarılması ve korunması demektir. Yetişkin olan bizlerin sokaklarda çalışan çocuklara para ve hediyelik eşya vermemiz demek,  çocuklara kötülük etmemiz demektir. Farkında olmadan onların sokaklarda yaşamaları için destek vermek demektir.  Toplum bu önemli konuda ne kadar çok bilinçlenirse çocuklara yardım etmemiz kolaylaşır.

Ayrıca Suriye’den gelen ailelerin çocuklarının  büyük çoğunluğu şehir merkezinde dilencilik yaptıklarını görüyoruz.  Bölgemizin tümünde olduğu gibi Batman’da da yaşanmaktadır. Dilenen çocukların vatandaşları rahatsız ettiklerini görüyoruz.  Batman İl Emniyet Müdürlüğü ve Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri bu konuda çalışmalar başlatmış ve dilenen çocukları toplayıp ailelerine teslim etmektedirler.  Bu anlamlı çalışmadan dolayı her iki kurum yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Daha önce ilimizde hangi sokaktan, kaldırımdan ve caddeden geçseydiniz mutlaka çalışan veya dilenen çocukları görürdünüz.  .  Batman İl Emniyet Müdürlüğü ve Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları sonucunda çalışan ve dilenen çocukların büyük derecede düşüş olmuştur.  Bu iki kamu kurumu imkanları çerçevesinde bütün çaba ve gayretleri gösteriyorlar. Ancak Vatandaşlar olarak bizlerde iki kurumun ekiplerine yardımcı olmamız gerekiyor.

Ailelere seslenmek istiyorum, Çocuklarınıza sahip çıkın sokaklarda çalıştırmaya ve dilendirmeye göndermeyin. Bu konuda kurum ve kişileri suçlamak vicdansızlık olur.  Tek suçlular çocuklarını sokaklara çalıştırmya ve dilendirmeye gönderen anne v babalardır.

 

 

 
 
 
Etiketler: DİLENEN, VE, ÇALIŞAN, ÇOCUKLAR,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HALKIN SESİ HAKKIN SESE OLMAYA DEVAM EDECEK
ÖNCE VATAN!
TÜRKİYE HEPİMİZİN VATANI
HDP KÜRT PARTİSİ DEĞİLDİR
YÖNETİCİLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM!
ÖZEL HASTANELERİN KORONA FIRSATÇILIĞI
15 TEMMUZ DESTANINI UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
3
Galatasaray
17
0
2
2
5
9
4
Gaziantep FK
14
0
1
5
3
9
5
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
6
Başakşehir FK
13
0
4
1
4
9
7
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
8
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
9
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
10
Çaykur Rizespor
12
0
2
3
3
8
11
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
12
Göztepe
11
0
1
5
2
8
13
Yeni Malatyaspor
11
0
3
2
3
8
14
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
15
Trabzonspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
20
Denizlispor
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
5
2
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı