Yazı Detayı
10 Kasım 2019 - Pazar 01:07 Bu yazı 304 kez okundu
 
AİLEDE KADININ YERİ VE ÖNEMİ
Vedat Aydın DENİZ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

İnsan hayatına anlam katan, ruhuna huzur veren mutlu eden ve dinlendiren en önemli yer aile yuvasıdır. Günün yorgunluğu , stresi ve gerilimini atarak; Mutluluk  ve üzüntülerin paylaşıldığı, göz göze, diz dize, baş başa oturulup sohbet edildiği mekandır aile.

Sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı, ilim ve irfan yuvası, edep ve terbiye mektebidir aile. Aile bireylerinin gelişimi burada  şekillenir ve  temeli atılır. Bir çok okurumuz biz biliyoruz zaten bunları , yani ailenin kutsiyetini, bende bildiğinizi biliyorum zaten. Ancak ailenin birlik, dirlik, beraberlik ve bütünlüğünü bozan o kadar sebep var ki işte bunlara tedbir almak, çeşitli sebeplerle açılmış olan yara ve gedikleri daha vahim hale gelmeden, uçurumlara sevk edilmeden üstesinden gelmek,  bertaraf etmek fazla geç olmadan da müdahale etmenin çok faydalı olacağı gibi aile bütünlüğünü de koruyacaktır.

Toplum hiç bir kıstas koymadan, hiçbir açıklama ve sınırlama getirmeden KADIN- ERKEK eşitliği diyerek kaos yaratmakta, ortamı germektedir. Aslında bunu söylemekle neyi kast ediyoruz? Kadın ve erkeği sebepsiz boş yere karşı karşıya getirmek bizlere neyi kazandırıyor, neleri kaybettiriyor buna bakmak gerekiyor. Böylece çatışma ortamı hazırlamış olmuyor muyuz? En ufak bir kıvılcım sonu hazin sonlarla bitmekte maalesef. Kadının erkeğin karşılıklı anlayış ve hoşgörü kuralları çerçevesinde birlikte karar vermeleri gerekir.

 Evin süsü, ışığı ve lokomotifi ve motifidir kadın, evin çiçeği, nazenin ve narin duruşu  ve letafeti gönüllerde taht kurmasına vesile olur. Bu değerler ve dengeler korunmadığı müddetçe, yersiz  direnme, karşı çıkmalar başlayınca çeşitli huzursuzluklar beraberinde gelmektedir. Sadece kendi aramızda konuştuğumuz ve temeli olmayan çekişmelerimiz, hep gündemde tuttuğumuz bu konu nice mağdurlar yaratarak, bir çok kadının hiç yere  hayatına son vermesine sebep olmaktadır . Aile içinde huzursuzluklar, geçimsizlikler, ayrılmalar, boşanmalar, şiddet ve cinayetler gün geçtikçe katlanarak büyümekte, almış  başını gidiyor.

Her ailenin durumu, yapısı, eğitim düzeyi farklı olmasına rağmen genellemeler yapılarak her kadın her erkek aynı şartlara haizmiş gibi her ortamda eşitlikten dem vurulmaktadır. Çalışan çalışmayan, haklı haksız demeden, nedenleri araştırılmadan sosyal medya üzerinde kadın adeta hedef tahtası haline getirilmektedir. Günümüzde güya yasaların bütünü kadınları kapsayarak ön plana çıkarmasına, önemsemesine rağmen neden boşanmalar , kadın şiddetleri ve cinayetler artıyor.

Yasal düzenlemeler yapılmadan, sağlam temellere oturtulmadan, aile yuvasını çekilmez hale getiren eşleri birbirine düşüren bir çok neden var ; Eşler arasında ufak tefek tartışma ve sürtüşmeler olduğunda , çözüm yolları araştırılmadan kadının bir tek isteği, anlık siniri ile vermiş olduğu bir dilekçe ile dönüşü olmayan bir yola girilmektedir. Böylece eşinin beyanı ile erkek evden uzaklaştırılmaktadır. İş bu noktaya geldikten sonra karşılıklı kin ve nefret duyguları gittikçe perçinleşerek uçuruma kadara sürüklenmektedir. Eşler arasındaki küçük bir ayrıntı, anlık çıkışma ve çekişmeler daha da derinleşerek çıkılmaz bir hal almaktadır. Bunun ne kadar tehlikeli bir durum olduğunu erkekle kadın arasındaki anlaşmazlığın düşmanlığa dönüştüğünü bilmemiz gerekir. Bu şekilde çocuklarda varsa babalarına düşman kesilir. Evden uzaklaştırma alan baba daha da canileşerek eşine ve çocuklarına fırsat buldukça zarar vermekte, hatta bu durum cinayetlere kadar gidebilmektedir. Bu hazin sonu hemen hemen her gün hepimiz gazete manşetlerinden okuyoruz .

Yani erkeğin evden uzaklaştırılması fırsat ele geçtiği zaman büyük bir tehlikenin habercisidir. Halbuki bunun yerine karşılıklı uzlaşma yoları aransa, problemin kaynağına inilerek sebepler ışığında çözüm yolları aranarak telefi edilme yoluna gidilse aile yuvası korunsa çok daha iyi olmaz mı? Kin, nefret, korku ve endişe yerine, sevgi, merhamet, kadir kıymet gibi manevi hasletler işlense daha güzel olmaz mı? Çok ciddi durumların dışında eşleri birbirinden ayırarak düşmanlıkları derinleştirmek, çocukların psikolojilerini bozarak huzurunu kaçırmak yerine farklı terapiler, kurulacak aile huzuru merkezleri ve çeşitli uygulamalarla çözüm odaklı, aile birliğini koruyucu tedbirler almak faydalı olur diye düşünüyorum. Bu konuda ilgili kurum, birim ve kuruluşların elbette çalışmalarının olduğu aşikardır. Bu kurum ve kuruluşların daha da faal hale gelmesi, yasaların aile bütünlüğünü koruyucu yönde geliştirilmesi daha müspet sonuçlar doğuracaktır.  Bu doğrultuda aile birliğini güçlendirecek, idame ettirecek birim ve merkezler sıklaştırılarak hizmet verilmelidir.

 
 
 
Etiketler: AİLEDE, KADININ, YERİ, VE, ÖNEMİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı