Yazı Detayı
18 Kasım 2018 - Pazar 11:28 Bu yazı 462 kez okundu
 
ADAY KOLİKLER NERDE?
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

2019 yılının mart ayının 31’inde  yapılacak yerel seçim hazırlıklarına başlayan siyasi partilerde aday belirleme süreçleri devam ediyor.

Tüm seçim bölgelerinde aday göstereceğini açıklayan AK Parti'de aday tespit çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda belediye başkanlıkları için 12 Kasım, belediye meclis üyelikleri için 3 Aralık tarihlerine kadar başvurular alınacak.

AK Parti’de 18 Kasım Pazar günü yapılan temayül yoklamasında da bir ilk gerçekleşti. Temayül yoklamalarının tamamı elektronik ortamda yapıldı. "E-temayül yoklaması" ile bir günde çalışmalar tamamlandı.

Belediye Başkan adayları için İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda Elektronik ortamda saat 10.00-16.00 arasında yapılan temayül yoklamaları tamamlanır tamamlanmaz sonuçlar Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Mevcut belediye başkanları da bu yıl ilk kez aday adaylığı müracaatında bulunmayacak.

Bütün seçim bölgelerinde çalışmalarını sürdüren AK Parti’de 81 il için stratejik plan hazırlanarak Erdoğan'a sunuldu. Buna göre, aday belirleme süreci kapsamında her ile özel bir çalışma yapılarak vatandaşların, teşkilatın ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alındı, mevcut belediye başkanlarının performansları değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilen ekipler  tebdili kıyafet şehirleri gezerek sokakların yerel seçimlere yönelik nabzını tuttu. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde önce şehirlerin sorunları belirlendi, kentin fotoğrafı çekildi.

Alandan elde edilen ve şehrin fotoğrafını çeken planda, vatandaşlar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşların görüşleri alındı. Öte yandan şehirlerin ihtiyacı olan aday profili de planda aktarıldı.

AK Parti tarafından, Erdoğan'ın talimatıyla Mart 2019 seçimleri için "gönül belediyeciliği" seferberliği başlatıldı. "Gönül belediyeciliği" anlayışı kapsamında belirlenen kriterlere göre, belediye başkan adaylarının vatandaşta karşılığı olacak, adaylar insan, mekan, algı yönetimini bilecek, AK Parti'nin oy oranını artıracak potansiyele sahip olacak.

Yapılan çalışmalarda öne çıkan isimlerde, istenen kriterlerin bulunmaması durumunda, AK Parti dışından kişilere de teklif götürülecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği kriterlere uygun aday bulunması biraz zor görüyorum. Bu nedenle aday adayları ve gizli aday adayların dışında birini aday göstereceği büyük ihtimal dahilindedir. Doksanlı yıllarda Batman’da siyaset yapan bir Batman’lının oğlunu aday gösterileceği yönünde duyumlar aldık.

Batman’da aday adayı olmak isteyip te cesaretsizlikten dolayı aday adaylığını açıklamayan  bazı STK temsilcileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın kişilere gidip Erdoğan’a söyleyin beni özel olarak davet etsin ve bana adaylık versin diye çalışmalar başlatmış. Bende buradan bu kişi ve kişilere sormak istiyorum, amacınız Batman’da Ak Parti’nin oylarını artırmak ve Batman’a hizmet etmek midir? Yoksa bir sonraki seçimde Milletvekilliğini hedeflemek midir.  

 Yerel seçimler STK seçimlerine benzemez. Bazı STK’ların seçimlerinde para gücü konuşur. Yerel seçimlerde para geçmez insanlar kendilerini parayla satmaz. Kesin kazanamayacaklarını bildikleri halde bazı aday adayları bir sonraki milletvekili seçiminde Ak parti genel merkezine giderek ben belediye başkan adayı idim ve bu kadar para harcadım. Bana milletvekilliği listesinin başında yer verin amacıyla yerel seçimlerde aday adayı oluveriyorlar.

Ak Parti'ye  baktığınız zaman Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliği için aday adayı olan kişiler arasında bu kişi şu amaçtan  dolayı aday adaylığı başvurusu yapmıştır diye herkes tarafından biliniyor ve anlaşılıyor. Aralarında kendi kişisel çıkar ve menfaatleri için değil Batman’a ve Batman halkına hizmet etmek amacıyla aday adayı olan  çıkartabiliriz merak ediyorum.

Düşünüp te bir türlü cevabını bulamadığı sorulardan bir tanesi,  Hiçbir seçimi kaçırmayan ve başvuru yapmayı kendilerine neredeyse bir görev haline getiren aday kolikler. Listelere konulmayacağını bile bile, sırf koltuklarını sağlamlaştırmak ve yerlerine de başka ismin düşünülmesini engellemek için partili olduklarını göstermek amacıyla aday olan bürokratlar bu seçimde nerededirler.

Aday listelerinde yer almayacaklarını bile bile, isimlerini duyurup, reklam peşinde koşanlar. İş hayatını düşünerek, seçimler sonrasında kamudan iş ya da ihale alabilmek için partili olduğunu göstermek amacıyla başvuru yapanlar. Sayısal loto oynar gibi ya bana çıkarsa, şansını denemek isteyenler. Kamuda bulundukları makamlardan memnun olmayıp, bir üst makama geçebilmek amacıyla başvuru yapanlar. Mensubu oldukları ya da sempati duydukları partilerine hiçbir katkı sağlamadan, seçim zamanı bir anda beliren ve en ön saflarda fotoğraf verenler. Bu seçimde neredirler.

Batman kamuoyunda tanınmıyor olmalarına rağmen, mikro milliyetçilik yaparak, hemşerilik ilişkilerini kullanıp adaylık başvurusu yapanlar. Hiç siyaset bilmeden, öfke ile ya da çevrelerinin dolduruşlarıyla, direkt milletvekilliğini hedefleyip adaylık başvurusu yapanlar. Asıl hedefleri yerel seçimler olmasına karşın, bu seçimde partilerinin içinde isim duyurmak için taktik başvurusu yapanlar. Bu seçimde nerededirler. Önceki seçimlerde Ak Parti Batman Belediye Başkan aday adayı sayısı 15-20 geçerken bu seçimde 2 aday adayının çıkması söylediklerimin göstergesi değil midir?

31 Kasım Yerel seçimlerinden sonra olası bir hüsrandan sonra Ak Parti Genel Merkezi nezdinde sorulacak mı? Sorulacaksa kimlerden sorulacak merak ediyorum. Birileri yenilgiyi fırsata çevirmek için pusuya yatıklarını biliyoruz. Ak Parti Batman’da seçimde büyük bir yenilgiye  çıkacağını tahmin ettiklerinden olsa gerek birilerinin işgal ettikleri makamları gidecek endişesiyle uykuları kaçtığını tahmin ediyorum. Ak Parti Batman’da Belediye Başkanlığını kazanmasa dahi oylarını büyük bir ölçüde artıracak bir adayın göstermesi en büyük dileğimizdir.

 

 
 
 
Etiketler: ADAY, KOLİKLER, NERDE?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Göztepe
39
0
13
9
10
32
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı